Poseł, Wiesław Janczyk podkreślał podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że w tej sprawie zabrakło zarówno udzielenia informacji jak i przeprowadzenia konsultacji z małymi, często rodzinnymi zakładami produkującymi wędliny tradycyjne. Nie chodzi o liderów z branży, spółki giełdowe ale o małe zakłady z podkarpacia, czy małopolski. One czują się teraz pokrzywdzone dezinformacją, jaka miała miejsce.

Poseł dodał jednocześnie, że inne kraje potrafiły zawalczyć o swoje produkty - Łotwa i Francja zabiegały o minimalnie wyższe wskaźniki dla swoich produktów.(...) Dzisiaj z ogromnym trudem udało nam się odbudować ten segment produkcji. Zwiększając na terenie Europy poziom eksportu tych produktów, którymi później chwali się ministerstwo rolnictwa. Samo zapomniało podać tą informację. Jest to błąd zaniechania. Skarb Państwa powinien teraz pokryć ewentualne straty jakie poniosą Ci producenci, bo zainwestowali w technologie.

Zdaniem Romualda Ajchlera teraz powinno się pomóc tym przedsiębiorcom, aby spełniali w przyszłości ostrzejsze wymogi rozporządzenia. - Niekoniecznie przedsiębiorca musi ponosić koszty. Może mniej by zależało rządzącym, jeśli ten co coś zmienia musiał też by to, chociaż częściowo finansować. W ślad za rządzeniem powinny iść środki finansowe, bo bardzo łatwo można zniszczyć przedsiębiorców.

Wiele osób na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślało, że ministerstwo rolnictwa powinno podjąć bardziej zdecydowane działania w tej sprawie. Tym bardziej, poseł Jan Ardanowski był zdziwiony reakcją tej jednostki na aktualną sytuację mówiąc: - Ciekawa była reakcja ministra Kalemby. W oficjalnych wypowiedziach powiedział, że zaprosi Ministra Zdrowia na spotkanie z producentami żywności. Zamierza organizować szkolenia, jak poprawnie wędzić, teraz Was nauczy jak wędzić. Granica absurdu została przekroczona, a potrzebne jest szybkie zdecydowane działanie. Wyroby tradycyjne zostały zarejestrowane, a w ich technologii jest opisany przecież proces wędzenia. Dlatego podcina się szanse i eliminuje z rynku produkty chronione.