PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Prywatyzacja KSC wciąż możliwa

Prywatyzacja KSC wciąż możliwa fot. pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 13-02-2017 08:33

Tagi:

Minister rolnictwa przejął nadzór nad Krajową Spółką Cukrową. Czy myśli jeszcze o prywatyzacji? Nie wyklucza jej.Jaki jest aktualny stan prywatyzacji KSC? Czy ustawa prywatyzacyjna dotycząca KSC będzie zrealizowana? Czy KSC trafi do koncernu spożywczego? Jakie są aktualne plany dotyczące utworzenia tego koncernu? – taki zestaw pytań przesłaliśmy do MRiRW. W odpowiedzi ani słowa nie mówi się o koncernie spożywczym. Czyżby oznaczało to, że jednak – przynajmniej wcześniej - nastąpi prywatyzacja KSC? Przypomnijmy, że od kilku lat zapowiadano utworzenie koncernu spożywczego, w którym KSC miała przypaść rola filara.

Ministerstwo wyjaśniło:

„Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu spółek w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejął nadzór właścicielski nad KSC.

Mając na względzie fakt przejęcia 7 lutego 2017 r. od Ministerstwa Skarbu Państwa dokumentacji dotyczącej KSC, a także złożoność procesu prywatyzacji Spółki, zarówno z uwagi na skalę działalności Spółki i jej udział w rynku cukru, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokona stosownej analizy możliwych w kontekście obowiązującego prawa wariantów przekształceń własnościowych. Ewentualna prywatyzacja KSC zostanie przeprowadzona na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2004 r. w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej oraz trybu zbywania akcji tej spółki plantatorom buraków cukrowych oraz pracownikom, wydane na mocy art. 11b ust. 2 Ustawy z dnia 26 sierpnia 1994 r. o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym.”

W okresie pozostawania w opozycji posłowie PiS mówili, że podzielają obawy, że włączenie KSC do koncernu może popsuć kondycję spółki, ale nie są  przeciwni budowaniu koncernu spożywczego.

Więcej: „Polski Cukier” się rozsypie? 

Po przejęciu KSC minister Jurgiel wyraził niepokój, czy prywatyzacja KSC nie doprowadzi do jej przejęcia przez obcy kapitał.

Więcej: Jurgiel: Ze spółek spożywczych może być utworzony holding

Przedstawiciele plantatorów z kolei wskazują, że to uniemożliwianie prywatyzacji KSC jest działaniem na rzecz inwestorów zza granicy.

Więcej: Czy plantatorzy buraka cukrowego będą mogli wykupić akcje KSC?

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • melon10641 2017-02-13 13:37:24
    prywatyzacja KSC to jedyny sposób na polepszenie sytuacji plantatorów, pod warunkiem, że pracownicy i plantatorzy będą mieli pierwszeństwo przy zakupie akcji.
  • Miodzio 2017-02-13 08:52:16
    A nad czym się tu zastanawiać. Sprzedać resztę rynku Niemcom i pozamiatane będzie. Kupimy sobie od nich cukier w ich Lidlu i wszyscy będą zadowoleni. A generalnie cukier jest przeciez niezdrowy!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!