PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przychody rolnika muszą być chronione

Przychody rolnika muszą być chronione fot. Pixabay

Jak zapowiedziała dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister Ewa Lech, fundusze ochrony przychodów rolniczych - finansowane przez Skarb Państwa i z 0,2 proc. odpisu wartości sprzedaży niektórych produktów – powstaną jeszcze w tym roku.Nawet umowa - także kontraktacyjna - nie pozwala mieć pewności, że rolnik otrzyma zapłatę za sprzedane przez siebie plony. Firmy skupujące są przez rolników kredytowane, rolnik otrzymuje zapłatę nawet po kilku, 5-6 i dłużej, miesiącach – firmy są bezkarne, jeśli opóźniają zapłatę. Powoduje to trudności finansowe rolników – mówili dziś w Sejmie rolnicy, goszczący na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rolnikom trudno odzyskać pieniądze za sprzedane produkty, co wpędza ich w kłopoty finansowe. Nieuczciwe firmy rozwiązują się i ogłaszają upadłość, pozostają bezkarne, nawet jeśli w grę wchodzi podejrzenie wyłudzenia – postępowanie wobec nich trwa latami, a do rolnika przychodzi komornik – i szybko prowadzi egzekucję.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech zapowiedziała doprowadzenie w tym roku do końca prac nad funduszami ochrony przychodów rolniczych.

Gwarantowałyby one częściową rekompensatę z tytułu ochrony przychodów z prowadzonej przez rolników działalności w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

Rekompensaty byłyby wypłacane w przypadku:

- braku zapłaty od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych za zbyte produkty rolne;

- obniżenia przychodu w gospodarstwie prowadzącym chów lub hodowlę ryb lub dziale specjalnym powyżej 30 proc. w stosunku do średniego rocznego przychodu z ostatnich trzech lat lub trzech lat w ramach ostatnich pięciu lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej, przy czym przy obliczaniu średniego rocznego przychodu nie będzie uwzględniany przychód z roku, którego dotyczy wniosek o przyznanie rekompensaty; spadek może być spowodowany:

a) skutkami wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

b) wprowadzeniem środków związanych z wystąpieniem chorób

c) w wyniku spadku cen produktów rolnych

d) w wyniku wprowadzenia ograniczeń w handlu międzynarodowym.

Wpłaty na fundusze będą naliczane w wysokości 0,2 proc. wartości netto od:

1.       żywych świń, koni, bydła, owiec, kóz, drobiu i królików oraz jaj

2.       mleka krowiego

3.       zbóż, rzepaku, rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy, owoców i warzyw, ziemniaków, buraków cukrowych, tytoniu i chmielu

4.       ryb

- będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 Czy przetwórcy i podmioty skupujące będą partycypować w kosztach funkcjonowania tych funduszy?

Aleksandra Szelągowska, dyrektor Departamentu Finansów  MRiRW wyjaśniła, że w tej chwili z budżetu państwa nie można tworzyć funduszy – fundusz musi być utworzony z pieniędzy rolników, a dopiero po tym, jak zacznie płacić odszkodowania, do 65 proc. wypłaconych świadczeń może być uzupełnione z budżetu państwa.


Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • anty mareczek 2017-03-24 20:47:52
  @bo widzisz Mareczku, powinieneś wiedzieć, że na każdy zamiar hurtowej produkcji musisz mieć odbiorcę - zawczasu umówionego. Dla niekontraktujących jest jarmark zwany czasem ryneczkiem, albo rów przydrożny na którym możesz ustawić stragan.
 • marek 2017-03-24 18:56:14
  bandytyzm ,ilu ludzie pozostawiło na polach marchwi czy cebuli ,7 groszy za kg to rozbój w biały dzien,niech te warchoły im dopłacą a nie tylko pier,,,,,ą.
 • beart 2017-03-24 06:57:47
  nazbieraja kasy i łykną jak ofe
 • Rolas 2017-03-23 23:47:49
  Poroniony pomysł. Banda dyletantów. Znieść ryczałt w rolnictwie, rozwinąć ODRy, płatność powyżej 30 dni - brak możliwości odliczenia VAT. Jest wiele ciekawych mozliwosci, ale nie kolejny pseudo podatek dla pierdzistołków.
 • trzeźwy 2017-03-23 22:52:06
  Bezpartyjny, zapisz się do jakiejś partii, marnujesz się jako talent agitacyjny. Mieszanie tematów może i służy urabianiu opinii, ale nie broni dochodów rolników. 0,2 proc. na słuszny cel to nie to samo, co pseudopromocja. Nie masz nic do powiedzenia w temacie, to się nie odzywaj.
 • bezpartyjny 2017-03-23 20:01:22
  Na fundusz promocji biorą bez pytania przy sprzedaży zbóż. Jeśli potrafi mi ktoś udowodnić, że dzięki reklamie i promocji klient będzie jadł dwie bułki zamiast dotychczasowej jednej , chętnie będę płacił. Gdzie idą moje pieniądze, bo spożycie pieczywa i pasz spada, bo hodowla się kurczy!!!.
  Fundusz ochrony, to kolejny podatek na garb rolnika dla biurokratów i przekrętów, a @trzeżwy
  jest jednym z nich.
 • trzeźwy 2017-03-23 15:42:44
  lewar, z tego, że ktoś kradnie nie wynika, że kto inny nie powinien być chroniony przed złodziejstwem
 • lewar 2017-03-23 15:20:29
  Trzeżwy to byłeś chyba wczoraj,0,2 to nic, może tak 10% ,z tego 80% na pensje i premie ,.zobacz Izby Rolnicze czy Fundusze promocji
 • trzeźwy 2017-03-23 14:49:55
  co to jest 0,2 proc. - do podziału dla firmy i rolnika - wobec 100 proc. traconych przez rolnika? a gdyby był fundusz, to łatwiej byłoby egzekwować należność od firmy, bo fundusz byłby zainteresowany ściągnięciem
 • Sebooh 2017-03-23 14:15:52
  Przecież już płacimy na fundusze promocji a teraz na to??co za bandą kretynow. Z ludzi debili robią że niby dbają o interesy rolników.haha
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!