Wśród propozycji PSL znajdzie się m.in. podniesienie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz pomocy rodzinie, a także finansowanie przedszkoli z budżetu państwa.

PSL proponuje także wykup za symboliczne kwoty działek pod budowę domu (z areału jakim dysponuje Agencja Nieruchomości Rolnych), co - jak tłumaczy rzecznik PSL Krzysztof Kosiński - miałoby zapobiegać emigracji zarobkowej młodych Polaków.

- Pakiet to cała seria projektów ustaw oraz propozycji o charakterze społecznym skupiających w sobie takie obszary jak: polityka rodzinna, polityka demograficzna, polityka edukacyjna, polityka ochrony zdrowia, polityka zabezpieczenia społecznego oraz polityka zatrudnienia. Są także rozwiązania kształtujące sprawniejszą i efektywniejszą współpracę rządu z partnerami społecznymi - powiedział Kosiński.

Pierwszy projekt ustawy z pakietu społecznego PSL - dotyczący polityki rodzinnej - ma zostać zaprezentowany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka w najbliższy wtorek. Tego samego dnia klub PSL złoży ten projekt do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z prośbą o sprawne poddanie go pierwszemu czytaniu - zapowiedział Kosiński. W pakiecie ma znaleźć się kilkanaście, a być może nawet kilkadziesiąt propozycji - część w nich w formie projektów ustaw.

Wczoraj wieczorem na stronie PSL - i na portalach społecznościowych - pojawiła się grafika zapowiadająca pakiet społeczny PSL. Widoczne na niej hasła: praca, przedszkola, żłobki, związki zawodowe, pracodawcy, rodzina, demografia odnoszą się do priorytetów pakietu.

PSL zapowiedziało swój pakiet społeczny w przeddzień posiedzenia rządu, który dziś przed południem zajął się projektami dotyczącymi podniesienia wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych. Po ich przyjęciu przez Radę Ministrów, projekty bezpośrednio mają trafić do parlamentu.

Kosiński pytany, czy premier Tusk wie o pakiecie, a także o zbieżność terminu prezentacji pakietu z posiedzeniem Rady Ministrów ws. reformy emerytalnej odpowiedział: - Pakiet to inicjatywa klubu. Mamy prawo, aby zgłaszać takie projekty.

Jedna z propozycji zawartych w pakiecie zakłada podwyższenie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej - poinformował Kosiński.

- PSL już w poprzedniej kadencji zgłaszał ten postulat. Dzięki staraniom Waldemara Pawlaka oraz Jolanty Fedak udało się wówczas doprowadzić do uzgodnienia na Komisji Trójstronnej podwyższenia tych progów. Niestety na Radzie Ministrów projekt zablokował minister finansów. Teraz o podwyższeniu progów mówi Janusz Palikot. Cieszy nas, że w sprawach społecznych możemy liczyć na poparcie Palikota. Miejmy nadzieję, że tym razem minister finansów nie oprotestuje tych zmian - zaznaczył rzecznik PSL.