PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pszczelarze czekają na informacje MR

Pszczelarze czekają na informacje MR

Minister dopuścił chemikalia powodujące, zdaniem części badaczy, zagładę pszczół. WSA zobowiązał go do ujawnienia dokumentów, na podstawie których działał.Wprawdzie wyrok to wynik sądowych postępowań prowadzonych przez Tadeusza Kasztelana, ale cieszy się z niego cała branża.

- Sprawa jest precedensowa – mówi rzecznik prasowy Sądeckiego Bartnika. – W Niemczech i Francji poszło szybko. Wypłacono odszkodowania dla pszczelarzy za utracone rodziny pszczele.

Pierwsze zatrucia pszczół we Francji były w 1997 roku. W 1999 r. po ponownych zatruciach zaprawa neonikotynoidowa została zabroniona we Francji do zaprawiania nasion w uprawach kukurydzy i słonecznika. We Włoszech w 2002 r. stwierdzono zatrucia w czasie siewu kukurydzy zaprawionej środkiem Neonic. Straty w latach 2002-2003 w Niemczech związano z tymi informacjami. Niemiecki Związek Pszczelarzy Zawodowych (DBIB) zaczął analizować problem, straty rodzin pszczelich doprowadziły w 2004 roku do powstania DeBeMo (grupy monitorującej niemieckie pszczelarstwo). Polscy pszczelarze korzystają z doświadczeń niemieckich kolegów, organizując ostatnio marsze w obronie pszczół. Trafił do nich list Christopha Kocha „CCD i jego przyczyny z punktu widzenia DBIB”, opisujący szkodliwe mechanizmy powstawania chorób pszczół.

Ale polscy pszczelarze mają też specyficzne problemy.  

- Walczyliśmy o dopłaty z tytułu utrzymywania zapylaczy – mówi Zbigniew Pęcak, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych w okresie rozpoczęcia procesów nakazujących ujawnienie informacji. – To jest walka z wiatrakami. Minister w ogóle nie dostrzega tych problemów. Uważa za rolników tylko tych wielkoobszarowych, a 70 proc. gospodarstw jest małych. Minister nie widzi chemii, problemów padnięć, nieskutecznych leków, braków wśród rodzin pszczelich – a jest ich o połowę za mało. Programy wsparcia są chybione, pszczelarz nie korzysta w pełnym wymiarze z dopłat. Minister ma widać poważniejsze problemy, które mam nadzieję doprowadzą do wyborów na jesieni. Nie chcemy korzystać z niczyjej łaski, chcielibyśmy godziwych cen za produkty, tak jak i wszyscy rolnicy. Pieniądze dla pszczelarzy w 2007 roku były większe, teraz mówi się o kryzysie, a my tracimy rynek.

Tadeusz Kasztelan czeka na wykonanie wyroku. Ministerstwo Rolnictwa potraktowało badania toksyczności jako „dokumentację prywatną”. Teraz sąd stwierdził, że są to informacje publiczne.

- Wątpię jednak, czy takie dokumenty są. Badania nad szkodliwością środków chemicznych używanych do oprysków robią pszczelarze - jak giną rodziny pszczele, to znaczy, że środki były szkodliwe. Dokumenty dopuszczeniowe nie istnieją. Z jednego z wycieków WikiLeaks wynika, że dopuszczono wyjątkowo środki Bayera, bo dostarczone dokumenty były niepełne. EPA wydało memorandum na ich stosowanie. W Europie środki są dopuszczone – pytanie wobec tego, na jakiej podstawie. Jeśli byłyby badania, to ich wyniki byłyby udostępnione również w USA.

Jest bardzo prawdopodobne, że Ministerstwo Rolnictwa liczy na to, że problem rozwiąże się po decyzjach na szczeblu unijnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • rolnik 2013-05-25 16:48:37
    PSL to bayerowskie gów...o
  • chłop małorolny 2012-04-23 18:05:56
    JAKI MINISTER TAKIE PODEJŚCIE DO PSZCZELARZY I PSZCZÓŁ. FACET TO KONIUNKTURALISTA. DBA O INTERESY KOLEGÓW, A NIE INTERESY ZWYKŁYCH ROLNIKÓW. KTO GO WYBRAŁ? WYSTARCZY POPATRZYĆ JAK PROMUJE NA STANOWISKA DYREKTORÓW ANR, ARR, ARIMR SWOICH KOLESI, ZWŁASZCZA TYCH CO TO NIE DOSTALI SIĘ DO PARLAMENTU. KAŻDY CHCIAŁBY BYĆ JEDNYM Z 17 DYREKTORÓW ANR Z PENSJĄ 22 TYS> ZŁOTYCH, ALBO PREZESEM ANR, ARR, ARIMR, ALE TUTAJ TO PENSJE PEWNIE WYNOSZĄ MIESIĘCZNIE 30 TYS. ZŁ, ZA NIE ROBIENIE. WYSTARCZY BYĆ!!!!! JESZCZE MAJĄ 300 TYS> HA DO SPRZEDANIA, A SZYKUJĄ SIĘ NA WSPÓLNOTY GRUNTOWE W POLSCE<A JEST ICH ŁĄCZNIE PONAD 500 TYS. HA. ŁADNA KASA DO PRZYTULENIA ZA NIEROBIENIE......... W TYM ROKU UCHWALA USTAWĘ I ZABIORĄ GŁUPIM ROLNIKOM TO CO NADAŁ CAR I CESARZ! SZKODA, ŻE CHŁOPI NIE POTRAFIĄ SIĘ DOGADAĆ I DBAĆ O DOBRA PRZODKÓW!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!