Sprawa ma związek z ujawnioną w ubiegłym tygodniu przez "Puls Biznesu" rozmową szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa, w tym w spółce Elewarr. Po publikacji minister rolnictwa Marek Sawicki podał się do dymisji.

"Na osobach pełniących funkcje kierownicze w instytucji państwowej lub samorządowej, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, spoczywa obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym prokuratora lub policji" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia, które zostało przekazane dziennikarzom.

- Jeżeli premier i wicepremier wiedzieli o takich informacjach, to z urzędu niezwłocznie powinni poinformować organy ścigania - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Tomasz Makowski (RP).

W ubiegły piątek, 20 lipca, lider RP Janusz Palikot, mówiąc o podstawach do złożenia wniosku, wymienił niedawną wypowiedź Pawlaka w "Faktach po Faktach" TVN24. - Mówił, że sam interweniował u ministra Sawickiego ws. nieprawidłowości w tych spółkach i w Agencji Rynku Rolnego, i domagał się zrobienia porządku m.in. ze Śmietanką. Dwa - również z tamtego wywiadu Waldemara Pawlaka - informacja o tym, iż pan premier Tusk w tej sprawie także zagadywał Pawlaka i prosił go o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości dotyczących funkcjonowania tych instytucji - mówił Palikot.

W uzasadnieniu wniosku RP napisano, iż mimo, że zarówno Tusk, jak i Pawlak "dysponowali wiarygodnymi informacjami o popełnieniu przez urzędników organów administracji przestępstw ściganych z urzędu, które można było kwalifikować jako łapownictwo bierne (sprzedajność), łapownictwo czynne (...), płatna protekcja oraz nadużycie funkcji publicznej (nadużycie władzy)" nie złożyli zawiadomienia do organów ścigania ani nie podjęli żadnych działań zmierzających do zbadania sprawy.

Ruch Palikota zwrócił się do prokuratury o zbadanie, czy i w jakim stopniu premier i wicepremier posiadali dostęp do informacji na temat "nepotyzmu i kumoterstwa" występującego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, z uwzględnieniem spółek podległych agencjom rządowym nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa.