- No, tak nie można, bo widać wyraźnie, że chcemy to doradztwo dobić całkowicie. Jeśli kolejny rok mamy spadek wydatków na doradztwo, to jak można to doradztwo utrzymać? – pytał poseł Henryk Kowalczyk podczas omawiania w sejmowej KRiRW projektu budżetu na przyszły rok.

Podobnie uważa poseł Jacek Bogucki:

- Nie tak dawno dostaliśmy taki materiał, podpisany przez ministra rolnictwa, jaki system doradztwa rolniczego w Polsce po 2013 r. I tu w budżecie mamy odpowiedź – jaki. Zwijany ze strony państwa. No, bo jest mniej pieniędzy na doradztwo rolnicze – to znaczy, że chcecie likwidować, zwijać nawet to państwowe doradztwo. To jedyne Centrum Doradztwa Rolniczego, które jest jeszcze przez ministra rolnictwa finansowane z budżetu państwa.

Według posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, już przeprowadzona niedawno nowelizacja ustawy o doradztwie rolniczym świadczyła o zamiarach przerzucenia kosztów finansowania doradztwa z rządu na inne podmioty.

- Krótko powiem. Wygląda na to, że po to była wprowadzona ta incydentalna ustawa, w stosunku do której mieliśmy istotne zastrzeżenia – ustawa przeprowadzona przez posłów PSL – po to, żeby przerzucić finansowanie, czy też znaczną część finansowania po prostu na samorządy i na rolników, ponieważ państwo wycofuje się z tego, co jest jego obowiązkiem. Czyli ze wspierania finansowania misji publicznej doradztwa rolniczego. Bo czym innym tłumaczyć zmniejszenie nakładów – zarówno na centrum w części 33 – Rozwój wsi, jak i w części 85 – Budżety wojewodów? – pytał Ardanowski.

Reprezentujący rząd podczas obrad komisji Kazimierz Plocke nie odniósł się w ogóle do tych kwestii.

Dotację podmiotową dla Centrum Doradztwa Rolniczego zaplanowano w kwocie 11.744 tys. zł. Wydatki na rolnictwo w budżetach wojewodów zaplanowano w roku 2013 w kwocie 1.297.563 tys. zł, w tym 1.264.585 tys. zł na rolnictwo oraz 32.978 tys. zł na rybołówstwo i rybactwo.

Wydatki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie jednostek budżetowych i na zadania w zakresie rolnictwa i rybołówstwa - tak wcześniej wiceminister scharakteryzował tę część budżetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!