PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rząd zwija doradztwo?

Rząd zwija doradztwo?

Za mało środków przeznaczono na państwowe doradztwo rolnicze w budżecie na przyszły rok – uważają posłowie.- No, tak nie można, bo widać wyraźnie, że chcemy to doradztwo dobić całkowicie. Jeśli kolejny rok mamy spadek wydatków na doradztwo, to jak można to doradztwo utrzymać? – pytał poseł Henryk Kowalczyk podczas omawiania w sejmowej KRiRW projektu budżetu na przyszły rok.

Podobnie uważa poseł Jacek Bogucki:

- Nie tak dawno dostaliśmy taki materiał, podpisany przez ministra rolnictwa, jaki system doradztwa rolniczego w Polsce po 2013 r. I tu w budżecie mamy odpowiedź – jaki. Zwijany ze strony państwa. No, bo jest mniej pieniędzy na doradztwo rolnicze – to znaczy, że chcecie likwidować, zwijać nawet to państwowe doradztwo. To jedyne Centrum Doradztwa Rolniczego, które jest jeszcze przez ministra rolnictwa finansowane z budżetu państwa.

Według posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, już przeprowadzona niedawno nowelizacja ustawy o doradztwie rolniczym świadczyła o zamiarach przerzucenia kosztów finansowania doradztwa z rządu na inne podmioty.

- Krótko powiem. Wygląda na to, że po to była wprowadzona ta incydentalna ustawa, w stosunku do której mieliśmy istotne zastrzeżenia – ustawa przeprowadzona przez posłów PSL – po to, żeby przerzucić finansowanie, czy też znaczną część finansowania po prostu na samorządy i na rolników, ponieważ państwo wycofuje się z tego, co jest jego obowiązkiem. Czyli ze wspierania finansowania misji publicznej doradztwa rolniczego. Bo czym innym tłumaczyć zmniejszenie nakładów – zarówno na centrum w części 33 – Rozwój wsi, jak i w części 85 – Budżety wojewodów? – pytał Ardanowski.

Reprezentujący rząd podczas obrad komisji Kazimierz Plocke nie odniósł się w ogóle do tych kwestii.

Dotację podmiotową dla Centrum Doradztwa Rolniczego zaplanowano w kwocie 11.744 tys. zł. Wydatki na rolnictwo w budżetach wojewodów zaplanowano w roku 2013 w kwocie 1.297.563 tys. zł, w tym 1.264.585 tys. zł na rolnictwo oraz 32.978 tys. zł na rybołówstwo i rybactwo.

Wydatki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie jednostek budżetowych i na zadania w zakresie rolnictwa i rybołówstwa - tak wcześniej wiceminister scharakteryzował tę część budżetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Rolnik 2012-11-09 15:25:33
  ODR i tak dorabiają na lewo po godzinach.... nic im nie będize jak się trochę kasy odejmie
 • Niebeneficjent 2012-11-08 13:06:43
  szanowny beneficjencie-jak wiesz o takim przypadku, to zgłoś do szefa tej pani, prokuratury etc.. a nie zadawać anonimowo takie pytanie !! Czarne owce mogą sie wszędzie znaleźć. Nie mierzmy jedną miarką wszystkich. Jak można płacić 1300-1500 zł netto i 60-70 zł miesiecznie na rozjazdy w teren ???
 • beneficjent 2012-11-07 18:54:15
  Panie Pośle Ardanowski. Czy Pani kierownik biura powiatowego ODR biorąca do własnej kieszeni 3 tysiące złotych za zrobienie wniosku na modernizację do ARIMR spełnia misję publiczną?
 • ale to już było.. 2012-11-06 09:18:45
  PGR jak ODR do likwidacji? Szkolić należy doradców zagranicą, w 4 językach. Polskie Związki Hodowców i Producentów już takich posiadają. Pomieszczenia ODRów, grunty, oddać uczelniom rolniczym i utworzyć RZD. Praktyki studentom organizować, badania naukowe na poletkach doświadczalnych, wychowalnie dla buhajów uruchomić, doje ćwiartkowe przywrócić i się będzie kręcić. Ale to już było. Kupować zagranicą będzie taniej. POWODZENIA. POLSKI KLIMACIE.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!