8 listopada 2012 r. Sejm RP przegłosował ustawę o nasiennictwie, głównie głosami koalicji PO–PSL. Pomimo wielu ostrzeżeń naukowców oraz licznych sprzeciwów społecznych w Polsce dojdzie do całkowitego zniszczenia naturalnego rolnictwa – przestrzega poseł.

Zdaniem Bogdana Rzońcy, ustawa będzie miała fatalne skutki dla rolnictwa i konsumentów: Przedmiotowa ustawa nie narzuca obowiązku znakowania żywności GMO, więc obywatel, kupując produkt, nie będzie miał możliwości przeczytania na produkcie, czy jest to żywność modyfikowana genetycznie, czy też nie.

Rzońca uważa też, że Polska straci możliwość rozwoju rolnictwa ekologicznego:

W efekcie przyjęcia ustawy nastąpi upadek rolnictwa ekologicznego: Koalicjant – PSL – wiele mówi o doskonałej polskiej żywności, o tym, że to jest wielki potencjał polskiej wsi. 8 listopada miał okazję przyczynić się do rozwoju polskiej naturalnej żywności, a jednak zagłosował za ustawą, która spowoduje uśmiercenie wielu polskich upraw ekologicznych.

Poseł nie zgadza się też z argumentem podnoszącym konieczność przyjęcia uregulowania, rzekomo wymuszonego prawodawstwem unijnym: Dlaczego w takich krajach jak chociażby Francja, Austria, Węgry, Włochy, Grecja, Niemcy, Bułgaria, Szwajcaria zabroniono upraw roślin genetycznie modyfikowanych? Dlatego, że tym krajom zależy na tym, co jedzą ich obywatele, szanuje się w tych krajach zdrowie obywateli. Mam nadzieję, że liczne obecnie sprzeciwy społeczne wpłyną na posłów z koalicji PO–PSL, którzy przyjęli niezwykle szkodliwą ustawę dla polskich rolników, i doprowadzą do wycofania się przez nich z ogromnego błędu.

Podobał się artykuł? Podziel się!