PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sąd Najwyższy: Nabytą ziemią od razu można dysponować na rzecz bliskich

Sąd Najwyższy: Nabytą ziemią od razu można dysponować na rzecz bliskich fot. Pixabay

Można zadysponować ziemią na rzecz dzieci przed upływem 10 lat od momentu jej nabycia – orzekł Sąd Najwyższy.



Niespodzianki nie było. Sąd Najwyższy przyznał, że nie trzeba czekać 10 lat, aby zadysponować ziemią nabytą, przekazując ją najbliższym.

Więcej: Czy niedawno kupioną ziemię można podarować dzieciom, czy trzeba czekać 10 lat?

Pytanie, zadane Sądowi Najwyższemu, brzmiało:

„Czy wymagana jest zgoda sądu wydana na podstawie art. 2b ust. 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2052) w sytuacji, gdy stronami umowy zbycia nieruchomości rolnej są osoby bliskie w rozumieniu art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, a uprzednio nieruchomość rolna była przedmiotem obrotu pod rządami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) pomiędzy osobami względem siebie obcymi?​”

Do postępowania przed Sądem Najwyższym przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, tak opisując problem:

„Chodzi o sytuację rolników, którzy przechodząc na emeryturę rolniczą chcieli przekazać ziemię dzieciom (również prowadzącym działalność rolniczą), ale którzy część swojej ziemi nabyli (od innych rolników) już po 30 kwietnia 2016 r., tj. po wejściu w życie tzw. ustawy o obrocie ziemią. Notariusze, u których rolnicy przechodzący na emeryturę próbowali sporządzić akt, odmawiali, żądając zezwolenia sądu na dokonanie takiej czynności - sprzedaż czy darowizna bez zgody sądu byłaby bowiem bezwzględnie nieważna. (...) Rolnicy taki wniosek złożyli, jednakże sąd uznał, że jego zgoda nie jest tu w ogóle konieczna. Sąd dostrzegł jednak problemy z wykładnią nowych przepisów i skierował w tej sprawie pytanie prawne do Sądu Najwyższego”.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r. brzmi:

​„Zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2052) osobie bliskiej w rozumieniu art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

  • kosa 2017-07-17 08:29:32
    to też nie do końca tak powinno być
    teraz taki rolnik spełniający warunki może kupować ziemię i darować ją bez przeszkód zstępnym - rolnikom z ,,Marszałkowskiej", którzy normalnie by tej ziemi nie mogli kupić (zameldowanie wykształcenie itp)
  • rolnik 2017-07-15 17:27:31
    No i bardzo dobrze. Krok w dobrą stronę - teraz całkowicie wywalić ustawę. Moja ziemia to mogę dać/sprzedać komukolwiek. A jak mam kasę to mogę kupić gdziekolwiek. A nie pisofaszyści będą mi mówić że w sąsiednim powiecie mi już nie można albo że mieszczuchom sprzedać nie mogę na działki rekreacyjne kilku hektarów III klasy.
  • rolnik 2017-07-15 06:12:27
    Nareszcie doczekałem się możliwości przepisania gospodarstwa na następcę. W maju 2016 r kupiłem od sąsiada ziemię a ze względu na stan zdrowia przepiszę ziemię następcy.
  • roch 2017-07-14 21:47:53
    PIS wymieni skład całego Sadu Najwyższego wiec ten wyrok o kant (...) bedzie mozna rozbić.
  • babcia ale bez Alzheimera 2017-07-14 15:21:02
    nikt nie miał wątpliwości, że tak jest, ale dali to do SN, żeby pokazać, jaka to zła ustawa
  • dziadek ale piśmienny 2017-07-14 15:02:56
    No i fest, po tym jak sędziów będzie powoływał minister sprawiedliwości (który jest z obozu posłów , którzy uchwalili ustawę o sprowadzeniu rolnika - do przywiązanego do ziemi pańszczyźnianego chłopa ) to będą wyroki pod tytułem: o takiego wała...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!