PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Samorząd weterynarzy: Preparaty z fipronilem zbyt łatwo dostępne

Samorząd weterynarzy: Preparaty z fipronilem zbyt łatwo dostępne Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna od lat wskazywała na zagrożenia wynikające z "bezrefleksyjnego" wprowadzania do kategorii OTC (bez recepty) coraz to szerszej gamy produktów leczniczych weterynaryjnych i negatywnie opiniowała kolejne nowelizacje przepisów w tej sprawie - przypominał Łukaszewicz. Fot. A. Królak

Preparaty zawierające fipronil są zbyt łatwo dostępne, co pokazała ostatnia afera z zatrutą żywnością - uważa Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Dodano, że takie preparaty powinny być sprzedawane tylko z przepisu lekarza weterynarii i pod jego nadzorem.W ostatnim okresie wiele informacji dotyczyło użycia produktów weterynaryjnych zawierających w swoim składzie substancję czynną o nazwie fipronilum. Substancja ta została nielegalnie wykorzystana na fermach kurzych w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce, stwarzając realne zagrożenia dla konsumentów. Dlatego samorząd lekarzy weterynarii zwraca się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę kategorii dostępności powyższych. Powinny być one dostępne jedynie z przepisu lekarza - poinformował rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner.

- Należy podkreślić, że fipronilum łatwo wchłania się przez skórę, również człowieka, co powoduje, że przypadkowy kontakt z nim, np. podczas podawania na skórę zwierzęcia, może być także szkodliwy dla zdrowia - zaznaczył prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

Samorząd lekarsko-weterynaryjny zwraca uwagę, że takie preparaty są dostępne w punktach sprzedaży, nawet w 500 ml opakowaniach, przy stosunkowo wysokim stężeniu substancji czynnej fipronilum.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna od lat wskazywała na zagrożenia wynikające z "bezrefleksyjnego" wprowadzania do kategorii OTC (bez recepty) coraz to szerszej gamy produktów leczniczych weterynaryjnych i negatywnie opiniowała kolejne nowelizacje przepisów w tej sprawie - przypominał Łukaszewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!