PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sejm: posiadacze prawa jazdy kat. B będą mogli jeździć motocyklami

Osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami, z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami.

Insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji ocenił, że wprowadzenie tego przepisu do ustawy o kierujących pojazdami powinno być obwarowane co najmniej kilkugodzinnym szkoleniem z zakresu techniki kierowania motocyklem. "Tutaj nie musi być egzaminu i można to rozszerzyć o możliwość kierowania małym motocyklem (do 125 cm. sześc.), ale boję się, że wprowadzenie tego przepisu bez obowiązkowego szkolenia, nie zwiększy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego" - powiedział PAP Konkolewski.

- Nie obawiam się, że pokolenie, które ma teraz ponad 40 lat i więcej, nagle masowo przesiądzie się na te motocykle. Są to ludzie w dojrzałym wieku, bardziej stabilni, którzy nie ryzykują. Obawiam się, że z tej możliwości będzie korzystać młodzież. Na całym świecie, także w Polsce, sprawcami większości wypadków są osoby w grupie od 18 do 24 lat, którzy krótko posiadają prawo jazdy - podkreślił policjant.

Z kolei Maciej Wroński ze Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego podkreślił w rozmowie z PAP, że unijna dyrektywa dotycząca praw jazdy dopuszcza takie rozwiązanie. - Wiedza na temat przepisów ruchu drogowego jest taka sama. Osoba, która ma prawo jazdy na samochód, nie powinna mieć kłopotów z motocyklem o małej mocy. Nie sądzę, żeby to w dużym stopniu miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Większe zagrożenie widzę w tym że na motocykle wsiadają bardzo młodzi ludzie. Często część z nich jest emocjonalnie niedojrzała do kierowania takim środkiem transportu - powiedział Wroński.

W ocenie eksperta dobrym rozwiązaniem byłyby wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych osób, które starają się o prawo jazdy na motocykle (kat. A). - Tutaj przyczyna leży nie w umiejętnościach i braku techniki, a w głowie i zachowaniu takich osób. Problem leży także po stronie kierowców samochodów osobowych, którzy powinni zwracać większą uwagę na motocyklistów - powiedział Wroński.

Uchwalona w piątek nowelizacja - autorstwa sejmowej komisji infrastruktury ma ponadto, w intencji jej autorów, rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowelizacja przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania, które będzie układać specjalna komisja, mają być jawne i ogólnodostępne. Zniesiony ma zostać obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

19 stycznia 2013 r. weszła w życie poprzednia nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów.

Do dnia wejścia w życie tej nowelizacji za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister transportu. Po wejściu nowych przepisów odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD-y.

- Okazało się, że powstały konkurencyjne bazy danych, na podstawie których generowane są pytania egzaminacyjne, które należą do dostawców oprogramowania dla WORD, a nie do WORD - podkreślono w uzasadnieniu.

Po wprowadzeniu tych przepisów do WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad; większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną. Baza, w której obecnie znajduje się ponad 2,2 tys. pytań, jest niejawna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • kuba 2014-07-05 21:50:09
  ale czy ta ustawa już weszła nikt nie odpowiedział???
 • kuba 2014-06-24 22:48:26
  Mam pytanie czy ta ustawa już weszła???
 • piecka 2014-06-05 15:08:41
  Hej, wpadłem dziś na fajną stronke buszując po necie.. można dzięki niej prawdopodobne określić położenie wszystkich po ich numerze telefonu: z-lokalizuj.pl/232e5b302f wystarczy aby poszukiwany telefon był włączony. Polecam ciekawa zabawa :)
 • Maruder - do P.Andrzeja 2014-05-19 14:22:23
  Myślę że większości rozchodzi się o to że kierujący kilka lat samochodem z manualna skrzynią biegów ,a także jeżdżący rowerem lub motorowerem potrafi sobie poradzić z takim małym motorem i jego biegami, opieram soją teorię o takie doświadczenia;
  samochody 3 miałem tylko z manualną skrzynią biegów,
  rowerem jeżdżę jak jest ciepło i potrafiłem jechać po 150km dziennie w ruchu miejskim i poza miejskim, 4-5 dni z Krakowa do Kołobrzegu, w obcym dla mnie mieście Gdyni - pożyczyłem skuter i jeździłem "od pierwszej minuty, dwa tygodnie, bez najmniejszego problemu, dlatego wydaje mi się ,że jak by ten skuter potrafił pojechać nie 50km/h tylko 80km/h dlatego że zmienię mu bieg - to czy Pan Andrzej uważa że mogę stanowić większe zagrożenie dla ruchu drogowego?Rower też udaje się rozpędzić do ok 55km/h jak jest troszkę z góry ;-)
  Nie potrafię zrozumieć tego warunku z automatyczną skrzynią biegów! Jak ktoś się nie czuje na siłach pojedzie automatem a inny manualem i po co robić sztuczny problem?
 • andrzej 2014-05-16 09:25:23
  Ja mam 46 lat, prawo jazdy ka Bt.od 30 lat ale nie uważam aby możliwość kierowania małym motocyklem była dobrym rozwiązaniem.
  Nigdy nie mogłem nauczyć się jazdy na motorowerze i skuterze nie mówiąc już o motocyklach.
  Uważam,że motocykle są bardzo niebezpieczne i możliwość kierowania nimi powinna być uzależniona od pozytywnego wyniku badań psychologicznych i egzaminem na kat.A.
 • rol. 2014-05-14 08:56:35
  tragedia.automatyczna skrzynia .maja nas za dzieci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • jop 2014-05-13 19:48:44
  Witam. Ja tez jestem 40 latkiem prawko kat b posiadam od 20 lat. Na wiesc o możliwości jazdy na takim motocyklu bardzo się ucieszylem lecz ograniczenie do automatu to porazka nie każdy pragnie jezdzic skuterem a co z turystykami, czoperkami .Ciekawi mnie jaka będzie kara i uzasadnienie za jazde taka 125 bez automatu- mandat za brak automatycznej skrzyni biegow to smiech na sali.Panowie posłowie zastanowcie się i nie robcie wstydu w Europie.
 • Muniek 2014-05-13 18:48:00
  Ja też się ucieszyłem do chwili tej nieszczęsnej skrzyni. Mam nadzieje że to zmienią. Prawo jazdy posiadam od 15 lat. Jestem odpowiedzialnym człowiekiem i pragną bym taki mały motocykl. Nie stać mnie na nic w tym kraju, a pracuje od wielu lat. Jeśli ktoś z sejmu to czyta, to prosiłbym o zmianę zapisu o manualnej skrzyni kosztem kilku godzinnego szkolenia bez zdawania egzaminu. Poczułbym się naprawdę uszczęśliwiony.
 • Maruder 2014-05-13 13:29:20
  Mam prawie 40lat i prawo jazdy kat"B" od 15lat, ucieszyłem się że będę mógł przesiąść się na "motorek" do 125cm3 i uważam to za dobry pomysł - wydaje mi się że po tylu latach prowadzenia samochodu nie powinno być kłopotu z tym motorkiem, ale nie mogę zrozumieć tego nacisku na automatyczną skrzynię biegów ,gdy w samochodach mam zawsze manualną ,to taką też bym chciał w motorku. Może by o ten szczegół poprawić zapis? Co Państwo na to ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!