PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Składka zdrowotna od ha jeszcze przez 2014 rok

Składka zdrowotna od ha jeszcze przez 2014 rok

Na kolejny rok przedłużono obowiązywanie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013.Jak długo może trwać prowizorka dotycząca składek zdrowotnych dla rolników?

Podczas piątkowego głosowania nad nowelizacją przedłużającą obowiązywanie ustawy, która pierwotnie miała obowiązywać tylko w ciągu roku, kwestię tę poruszyło dwóch posłów.

Poseł Zofia Popiołek w imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch zapowiedziała:

- Mój klub będzie głosował inaczej niż wszystkie kluby, ponieważ chcemy w ten sposób wyrazić dezaprobatę dla działań rządu. Chodzi o to, żeby przez kolejny rok nie obowiązywało prowizorium. Ja wiem, że taką dezaprobatę wyrażała cała opozycja. Z tym że po to, aby nie pozostawiać luki prawnej dla rolników, wszyscy się poddali i będą głosowali za. My zagłosujemy przeciw z uwagi na to, że taki stan nie może trwać trzeci rok. Ja mam pytanie do rządu, do pana premiera. Kiedy wreszcie opracujecie system, do którego się dąży? Czy przez następne lata nadal będzie obowiązywało to prowizorium?

Podobną opinię wygłosił poseł Tadeusz Tomaszewski z SLD.

- W czasie prac nad tą ustawą w Sejmie reprezentujący rząd wiceminister zdrowia, wielokrotnie odpowiadając na pytania posłów, nie był w stanie powiedzieć, na jakim etapie prac w rządzie znajdują się systemowe rozwiązania dotyczące składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników, informując, że to nie jest kwestia tego resortu, że to jest kwestia resortu finansów i resortu rolnictwa – stwierdził Tomaszewski. - Wobec powyższego, korzystając z obecności pana ministra Rostowskiego, chciałbym zapytać, na jakim etapie po 4 latach od wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego znajdują się prace w rządzie, jeśli chodzi o systemowe rozwiązanie dotyczące składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników.

Odpowiedzi udzielił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann:

- Panie pośle, jak kilkakrotnie już panu mówiłem, te założenia zostały wysłane z Ministerstwa Finansów do ministerstwa rolnictwa i są tam uzgadniane. Trzy razy otrzymał pan tę odpowiedź. Rozumiem, że potrzebował pan czwartej, żeby to dotarło. A co do wypowiedzi pani poseł, przykro mi w imieniu polskich rolników, że państwo nie chcecie poprzeć tego projektu.

Ostatecznie za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 289 posłów, przeciwnego zdania było 156 posłów, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Trybunał Konstytucyjny otrzymał skargę na tę ustawę i oceni jej zgodność z Konstytucją.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • rolnik 2013-11-27 20:11:31
  Redakcja nie raz zajmowała się takimi sprawami więc mając poparcie rolników może by zadzwoniła do TK i by spytała .Ostatecznie do IR z pytaniem jak sprawa się ma ,powinni być na bieżąco .Z góry dziękuje brać rolnicza .
 • west 2013-11-27 19:26:24
  Zgodnie z informacją na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych wniosek został złożony 24.02.2012 roku. Dlaczego nie ma go w Trybunale? Czyżby prezes izby był na pasku ministra i wycofał wniosek?
 • mig 2013-11-25 21:54:10
  Proponuje powołac komisje sledczą farmera:))
 • s 2013-11-25 20:20:51
  Jeśli to prawda, co twierdzi @west to jest to kolejna afera. Redakcję prosimy o wyjaśnienie.
 • west 2013-11-25 20:08:16
  Aby rozpatrzyć tą sprawę musi najpierw taka skarga wpłynąć do Trybunału, przewertowałem na stronie TK wszystkie wnioski jakie wpłynęły od 2010-2013r. i nigdzie nie znalazłem tego dotyczącego składek zdrowotnych rolników. Ktoś ewidentnie robi nas w bambuko. Prośba do redakcji Farmera aby spróbowała się dowiedzieć dlaczego tego wniosku nie ma w Trybunale. Czy celowo ktoś nie dopełnił obowiązków.
  Mówi się że jest zaskarżona a faktycznie jej nie ma.
 • aplikant 2013-11-25 11:10:45
  Oto właśnie się rozchodzi że Trybunał Konstytucyjny powinien już dawno rozpatrzyć tą sprawę a tego nie robi . Każdy kto przeczytał tą ustawę dobrze wie że jest nie konstytucyjna więc wyrok jest znany i zostaje czekać wyłącznie na orzeczenie ale co wtedy stanie się z rolnikami ? Zostaną bez ubezpieczenia ? Zostaną im zwrócone składki pobrane w niekonstytucyjny sposób ? Kto stoi za opóźnieniem wydania orzeczenia ? Gdy poprzednia sprawa podana do TK odnośnie składek rolników podana przez pseudo biznesmenów rozpatrywana była tylko przez rok a obecnie gdy sprawa jest znana to ciągnie się to przez trzy lata .Czy nie zawisły skład TK jest zawisły ? Od kogo zależy ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!