Od początku tego roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; zgodnie z nią gminy przejmą gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady; w myśl nowych przepisów, wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy.

W drodze przetargu gmina będzie wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS) podkreślił w środę na konferencji prasowej, że obowiązująca ustawa zmusza gminy do organizowania przetargów na odbiór odpadów, nawet tam, gdzie dotąd zadanie te prowadziły spółki gminne lub zakłady budżetowe. Według PiS może to doprowadzić do sytuacji, że duża część tych spółek lub zakładów budżetowych przegra takie postępowanie przetargowe, a wówczas ich dalszy byt stanie pod znakiem zapytania.

- Zmarnowane zostaną wtedy także duże środki przeznaczane przez samorządy na dotychczasową modernizację tych podmiotów, a pracę straci wiele osób, powiększając problem bezrobocia - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W ocenie autorów projektu proponowane zmiany mogą pomóc w utrzymaniu wielu samorządowych spółek komunalnych i zapobiec przymusowej prywatyzacji usług związanych z gospodarką śmieciową.

Według PiS przymus organizowania przetargów nie wynika z przepisów prawa polskiego ani europejskiego, a jest jedynie nadgorliwością polskich władz.

Podobał się artykuł? Podziel się!