PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sprzedaż drewna - nowe zasady

Sprzedaż drewna - nowe zasady

Autor: farmer.pl/LP

Dodano: 19-11-2012 19:59

Tagi:

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak zatwierdził zasady sprzedaży drewna na rok 2013. Transakcje oparte na nowych regulacjach ruszą od 20 listopada.Wdrożone rozwiązania są rezultatem negocjacji leśników z przedsiębiorcami z branży drzewnej, jakie toczyły się od roku pod auspicjami ministra środowiska. Wprowadzają one szereg istotnych dla obu stron zmian. - Sądzę, że udało się nam wypracować satysfakcjonujący kompromis. Z jednej strony nowe zasady dają naszym klientom większy komfort i pewność co do możliwości nabycia niezbędnej ilości surowca po stabilnych cenach. Z drugiej - w odpowiednim stopniu zabezpieczają interesy Lasów Państwowych, które zarządzają przecież mieniem Skarbu Państwa i utrzymują się z przychodów w ponad 90 proc. pochodzących ze sprzedaży drewna - mówi Adam Wasiak.

Drewno przeznaczone do sprzedaży hurtowej zbywane będzie w ramach trzech procedur internetowych:

  • sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) dla klientów z tzw. historią zakupów (tych, którzy nabywali już surowiec od LP);
  • sprzedaży ofertowej w PLD dla firm, które realizują nowe inwestycje;
  • aukcjach w aplikacji „e-drewno" dla wszystkich zainteresowanych.

Przedsiębiorcy uprawnieni do udziału w procedurach sprzedaży ofertowej będą mogli zawierać z LP bezterminowe umowy. Taka ramowa umowa będzie dla firmy swoistą dodatkową gwarancją możliwości nabycia w PLD drewna w ilości do 70 proc. średniej jej zakupów z ostatnich 3 lat. Inaczej niż dotychczas w portalu klienci będą składali oferty tylko na masę zamawianego surowca (będą one redukowane proporcjonalnie, jeśli przekroczą ilość drewna przeznaczoną do sprzedaży w tej formie). Ceny nie będą już przedmiotem licytacji; ustalą je poszczególni nadleśniczowie w porozumieniu z szefami właściwych regionalnych dyrekcji LP, na podstawie średnioważonej ceny na daną grupę handlowo-gatunkową, uzyskanej w internetowym przetargu ograniczonym w PLD na II półrocze 2012 r. Na podstawie wyników sprzedaży ofertowej w PLD przedsiębiorca będzie podpisywał z LP szczegółową umowę roczną. Nowością będzie też wydzielenie do sprzedaży ofertowej pewnej masy drewna dla przedsiębiorców, którzy rozwijają działalność i zwiększają moce przerobowe (niezależnie od tego, czy posiadają historię zakupów). Skorzystać z tej możliwości będą mogły podmioty, które potwierdzą dokonanie inwestycji, przedstawiając określone przez LP dokumenty.

Dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych, którzy nie będą brali udziału w sprzedaży ofertowej, przeznaczone będą natomiast aukcje internetowe w aplikacji „e-drewno", odbywające się w okresach półrocznych. Trafi na nie pozostała część hurtowej puli surowca, nieskierowana do sprzedaży w PLD. Tu klienci nadal będą licytowali masę i cenę drewna, przy czym ceny wyjściowe zostaną ustalone na podstawie cen minimalnych obowiązujących w tej procedurze w II półroczu 2012 r. Ceny uzyskiwane w aplikacji „e-drewno", jako w największym stopniu odzwierciedlające trendy rynkowe, będą też podstawą do okresowego uaktualniania cen zapisanych we wspomnianych umowach rocznych z klientami nabywającymi drewno w PLD (tzw. indeksacja). Nowością jest to, że od 2013 r. osoby fizyczne nie będą już mogły brać udziału w aukcjach internetowych w aplikacji „e-drewno", lecz tylko nabywać surowiec w detalu, u nadleśniczego.

Wspomniane wyżej procedury dotyczą sprzedaży hurtowej surowca dla przemysłu. Tak samo jak w latach poprzednich, na odrębnych zasadach będzie odbywała się detaliczna sprzedaż drewna, np. na cele opałowe (cennik ustala każdy nadleśniczy i zakupy odbywają się bezpośrednio w nadleśnictwie), aukcje i submisje tzw. drewna cennego itp.

Zasady sprzedaży drewna na rok 2013 uwzględniają większość postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców w ostatnich latach. Umowy wieloletnie dadzą stałym, ważnym klientom LP większą pewność możliwości nabycia potrzebnego surowca. Ma to duże znaczenie m.in. przy planowaniu rozwoju działalności czy staraniach o kredyty bankowe. Nowe rozwiązania będą też służyły ustabilizowaniu cen surowca. Wprowadzenie specjalnej puli dla firm realizujących inwestycje oraz utrzymanie sprzedaży ok. 30 proc. masy drewna poprzez aplikację „e-drewno" powinno jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom konkurencji wśród odbiorców.

Warto dodać, że w przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska założeniach do projektu nowelizacji ustawy o lasach potwierdzono, że upoważnionym do ustalania zasad sprzedaży drewna będzie dyrektor generalny LP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!