PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Susz tytoniowy z akcyzą

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 17-10-2012 10:35

Tagi:

Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowana jest naszymi zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej - powiedział wczoraj premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Od 1 stycznia 2013 r. akcyza na te wyroby ma wzrosnąć o 5 proc.Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, którą - jak mówił premier - przyjął rząd, zakłada podwyższanie akcyzy na wyroby tytoniowe i rozszerzenie podatku na susz tytoniowy.

- To wynika z naszego zobowiązania (wobec UE), które każe nam dość radykalnie podnosić akcyzę do roku 2018, ze względu na obowiązujące także u nas prawo europejskie. Staramy się to robić etapami, powoli dochodząc do tego pułapu, zgodnie z którym (...) każde tysiąc papierosów musi być obciążone akcyzą procentową i kwotową wynoszącą 90 euro. Dzisiaj jesteśmy na poziomie ok. 75 euro - powiedział Tusk.

Szef rządu dodał, że w projekcie jest także propozycja obniżenia podatku akcyzowego na wyroby alkoholowe, w których zawartość procentowa alkoholu nie przekracza zawartości, jaką ma klasyczne piwo.

- Mówimy tu o wyrobach niskoalkoholowych z jabłek i gruszek (...). Stają się popularne jako czasami alternatywa dla innych niskoalkoholowych trunków, ale wysoka akcyza uniemożliwia rozwój rodzimej (ich) produkcji. Dlatego jesteśmy skazani na import tego rodzaju alkoholu - powiedział.

19 września resort finansów opublikował projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, który zawiera stawki akcyzy na wyroby tytoniowe w 2013 r. Ministerstwo przewiduje, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce o wielkości 20 sztuk (przy założeniu przeniesienia podwyżki akcyzy na cenę). Jednocześnie "spowoduje skutki budżetowe szacowane na 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku". Założono też, że nastąpi 3-proc. spadek sprzedaży papierosów.

"Dla tytoniu do palenia podwyżka akcyzy na 2013 r. o 5 proc., przy przyjętych założeniach, spowoduje skutki budżetowe szacowane na 14 mln zł dodatkowych wpływów budżetowych w skali roku. Dla cygar i cygaretek podwyżka akcyzy na 2013 r. o 5 proc., ze względu na znikomy udział w rynku tych wyrobów, nie będzie miała znaczącego wpływu na ogólny wzrost wpływów budżetowych z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych" - napisano w projekcie ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • jarki 2013-01-01 22:04:32
  gorzałka też do góry
  ale przemyt zakwitnie
 • palacz 2013-01-01 20:58:25
  Nareszcie!!!
 • z dziada pradziada 2012-10-18 08:13:10
  Prosta droga do zwiekszenia przemytu i rozrostu grup przestepczych. Im wieksza akcyza tym wieksza szara strefa. Czy w rzondzie nikt nie umie myslec? W ten sposob zniszcza polskich plantatorow tytoniu!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!