PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Świnie w Hruszowie jednak chorowały na ASF?

Świnie w Hruszowie jednak chorowały na ASF? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 26-07-2018 16:03

Tagi:

Tak twierdzi dziś Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. Tyle że ubój w Hruszowie przygotowano wczoraj, zanim powzięto informację o dodatnim wyniku badania. Ten otrzymano wczoraj po godz. 20. Rolnikowi przekazali go dziś weterynarze, prowadzący ubój. Wcześniej, 24 lipca, wydano decyzję o podejrzeniu wystąpienia ASF – i na tej podstawie przygotowano ubój.Czy wybite dziś świnie z Hruszowa były zdrowe?

Więcej: 2 tysiące zdrowych świń polegnie dziś solidarnie z 2 sąsiadkami chorymi na ASF

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii nadesłał dziś po południu następujące wyjaśnienie:

„W nawiązaniu do Pani zapytania poniżej oraz doniesienia na w dzisiejszym wydaniu internetowym Farmer.pl pt "2 tysiące zdrowych świń polegnie dziś solidarnie z 2 sąsiadkami chorymi na ASF", uprzejmie informuję, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez PLW w Chemie gospodarstwo w którym stwierdzono ognisko choroby i gdzie były 2 sztuki świń było kontrolowane na okoliczność spełnienia zasad bioasekuracji 10 kwietnia br. Nie było w nim żadnej świni, a właściciel nie deklarował zamiaru ich posiadania, co spowodowało że odstąpienie od kontroli spełniania wymagań.

W rozporządzeniu MRiRW z 6 maja 2015r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń zapis dotyczący wymagań bioasekuracji brzmi:

W obszarach ochronnym, objętym ograniczeniami i zagrożonym nakazuje się  utrzymywanie świń w gospodarstwie:

a) w sposób wykluczający kontakt z wolno żyjącymi dzikami oraz ze zwierzętami domowymi,

b) ....

c) .....

Niestety 8 maja br. właściciel bez powiadomienia PLW zakupił 2 świnie do gospodarstwa.

Jeśli chodzi o konieczność uśmiercenia świń w gospodarstwie położonym w sąsiedztwie ogniska uprzejmie informuję, że 25 lipca br. PLW otrzymał z PIWET Puławy dodatni wynik badania laboratoryjnego w kierunku ASF.

Obecnie gospodarstwo utrzymujące 1822 świnie uznane jest jako ognisko choroby i wdrażane są tam czynności związane z jej zwalczaniem.

Byłbym zatem wdzięczny za sprostowanie w trybie pilnym treści artykułu gdyż wprowadza on w błąd opinię publiczna sugerując nieracjonalne i niezgodne z postępowaniem przeciwepizootycznym działania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chełmie. Chodzi głównie o tytuł i fragment "A co z hodowcą z 2 tysiącami świń? Poniósł nakłady na bioasekurację. Ma kredyty. Dziś trwa u niego „ubój bioasekuracyjny”. Wprawdzie wczorajsze badania nie potwierdziły choroby, ale zarządzono go. Po co, skoro świnie te mają ponad 110 kg i za kilka dni mogłyby trafić na sprzedaż, bo są zdrowe? Dlaczego postanowiono o wybiciu tych zwierząt, skoro są zdrowe?"

Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli razem współpracować w celu  wykluczenia publikacji zawierających  niesprawdzone informacje.”

A ja mam nadzieję, że – skoro 25 lipca PLW otrzymał potwierdzenie ASF – poinformuje o tym przede wszystkim właściciela stada. Jeszcze wczoraj, kiedy zapowiedziano mu przeprowadzenie dziś uboju, nie miał potwierdzenia wystąpienia choroby i był przekonany, że jego świnie będą wybite bioasekuracyjnie.  24 lipca otrzymał decyzję o podejrzeniu ASF i przystąpiono do przygotowania uboju. Dziś rano, przyjeżdżając na ubój, przywieziono decyzję o wystąpieniu ASF – przyznaje rolnik po południu. Jak twierdzi też, odmówiono mu umożliwienia pobrania próbek alternatywnych do powtórnego badania. Zapewnia, że wybijane świnie nie mają objawów choroby.

Dopytywany o termin powzięcia informacji o dodatnim wyniku badania ASF Krzysztof Jażdżewski przyznaje, że otrzymano go wczoraj po godz. 20 – czyli wtedy, jak już przygotowano ubój. Fakt, że ubój przygotowano zanim potwierdzono chorobę, Krzysztof Jażdżewski jednak lekceważy:

„A skąd to wiadomo? Pewnie było urzędowe podejrzenie jak były objawy  i zaczęto organizować logistykę na wszelki wypadek, żeby nie "kopać studni jak będzie pożar". A miał właściciel 2 tysięcy sztuk na piśmie że będą wybijać mu sztuki? Pani redaktor decyzja o wybiciu świń wiąże się z wydatkowaniem środków publicznych i nie jest wydawana na tzw. "gębę". Jak ma Pani kopie dokumentów wskazujących na podjęcie decyzji w tej sprawie przez PLW to byłbym wdzięczny za ich przesłanie. Jeśli nie to bardzo proszę o sprostowanie tekstu."

Czyżby więc żmudne i kosztowne badania były niepotrzebne, skoro chorobę można stwierdzić po „urzędowym podejrzeniu” i objawach? Wykopana studnia zostałaby zasypana, gdyby wczoraj po 20 przyszedł ujemny wynik badania ASF? Rolnik już wczoraj po południu wiedział, że ubój dziś będzie przeprowadzony.

Tekstu nie prostuję, choć uwagi zastępcy GLW przekazuję.

Decyzja PLW nakazująca ubój z powodu wystąpienia ogniska ASF, datowana dziś, czyli 26 lipca, została rolnikowi dostarczona dziś ok. godz. 8, przywieźli ją weterynarze dokonujący uboju.

Ubój ten zapowiedziano rolnikowi i przygotowano wcześniej, jeszcze wczoraj – 25 lipca, wydając 24 lipca decyzję tylko o podejrzeniu wystąpienia ASF.

Na stronie internetowej GLW dotychczas nie ma komunikatu o wystąpieniu ogniska w likwidowanej hodowli. Dobrze byłoby go umieścić.

Zauważę jeszcze tylko, że dobrze jest też odpowiadać na listy dziennikarza – od 17 lipca czekałam na informację ze strony powiatowego lekarza weterynarii o tej sytuacji. Od 25 lipca od godz. 22 – także na informację od GLW. Zamiast niej – następnego dnia rano jest zmiana decyzji PLW, a po południu są pretensje GLW. Czy aby na pewno uzasadnione?

Wnioski zostawiam czytelnikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • preczztaniąsensjacją 2019-03-05 14:15:34
  tee Autorka na nagrodę Pulitzera liczysz? za co? za podgrzewanie atmosfery? za szczucie na weterynarię, która przez takich brudasów jak Pan od dwóch świnek musi 24h/dobę albo i dłużej być na nogach? może się skupisz na opisaniu własnie tego pseudohodowcy?
 • ktos 2018-07-31 21:44:35
  Witam. jak to jest, że winny jest zawsze ktoś ale innego rolnika na lewo kupującego świnie nikt nie oskarża. Zawsze będą takie akcje, jeśli rolnicy nie będą zawodowcami bo stado na 1500 sztuk jest równe stadu gdzie są 2 sztuki. I rolnik z 1500 sztukami jest profesjonalistą bo wie, że zainwestował i wie co go może czekać, ale ten co ma 2 to ma wszystko w poważaniu.... i niestety jego "ciapactwo" wpływa na wszystkich w okolicy. Mogę zrozumieć, że można potem oskarżać wszystkich ministerstwo, weterynarzy, spisek, koncerny itp - ale skoro rolnicy nie szanują siebie nawzajem ( bo to taki mały gość prowadzi do bankructwa tego dużego- bo sam niczym nie ryzykuje- co to są 2 sztuki) to czego wymagać?
  Zgadzam się oczywiście również z tym, że działania rządzących to mówiąc delikatnie to śmiech- nic nie robią i tylko konferencje urządzają. To druga strona medalu. Pytanie do rolników- ilu poszłoby i zgłosiło, ze sąsiad trzyma coś na lewo? żaden - bo to donoszenie. Rozumiem. Póki się myślenie nie zmieni, póty ktoś będzie bankrutował. Albo jesteś zawodowcem albo hoduj świnki .... morskie. Bo nieodpowiedzialny sąsiad to dla Ciebie zagrożenie.
 • Biała 2018-07-27 15:09:30
  Pani redaktor dziękujemy za artykuły które dotyczą niszczenia zdrowych świń. Tylko na Panią możemy liczyć, nasz ropząd wypiął na Nas ,,,,. Nie bierze Pani pod uwage opinii taboretow z weterynarii za którymi kryje sie pogarda, arogancja i brak szacunku do innych. Mówią cco chcą robią co chcą i nikt za nic nie odpowiada. serdecznie Panią Pozdrawiamy
  • antyBiała 2019-03-05 14:06:14
   sam jesteś taboret, co nie potrafi zdania prawidłowo zbudować
 • Ry 2018-07-27 12:24:26
  Te wyjaśnienia zastępcy GLW są jakieś takie mętne, jak to całe niby zwalczanie. Puławy też jak zwykle nagle produkują wyniki takie jak trzeba, jak pasują do danej chwili. O co w tym wszystkim chodzi? Puławy niby też coś zwalczają a powinny rzetelnie badać. Chyba się role panom pomyliły, a Puławom to od dawna. Czy nikt nie widzi, że to wszystko kupy sie nie trzyma i cały czas ktoś kombinuje? Tylko czas ucieka bezlitośnie.
 • mina 2018-07-27 08:56:07
  Szanowna Pani redaktor. Pisząc artykuł o bardzo specyficznej tematyce należy się zaznajomić z materią. Zanim wyprodukuję się coś ,co będzie publikowane w ogólnodostępnych mediach należy przeczytać ze zrozumieniem akty prawne regulujące dane kwestie. Przeprowadzając rozmowy w celu wyciągnięcia wniosków należy zasięgnąć informacji u obu stron danej sprawy oraz niezależnych specjalistów. To chyba jest podstawą rzetelnego dziennikarstwa. Pisząc teksty w stylu "2000 zdrowych świń podzieli los 2 sąsiadek" najzwyczajniej Pani kłamie, co też udowodnił Pani zastępca GLW. Sprostowanie takich słów, po ewidentnym wykazaniu Pani braków zawodowych jeśli chodzi o dziennikarstwo i dokładność, nie powinno być w ogóle poddawane pod dyskusję. Na przyszłość ciągnąc dalej taką tematykę radzę przeczytać kilka ustaw, rozporządzeń, a będzie łatwiej i wstydu sobie Pani oszczędzi. Jeśli jednak Pani dziennikarstwo nadal będzie reprezentować obecny poziom, to radzę przerzucić się do działu "moda i uroda" portalu plotkarskiego, gdzie pisząc o trendach na nadchodzący sezon nie trzeba w ogóle zaglądać do Dziennika Urzędowego. Pozdrawiam.
  • Autor 2018-07-27 09:10:14
   Szanowna/y Pani/Panie Mino,
   polecam przemyślenie na chłodno tematu. Pouczanie bezrefleksyjne mało daje. I Pani/Panu, i mnie. Obawiam się, że i o dziennikarstwie, i o temacie ASF wie Pani/Pan niewiele. Mimo to zachęcam do dyskusji. Może się Pani/Pan podpisać pod swoją opinią?
   • mina 2018-07-27 09:54:02
    Podstawy dziennikarstwa są wiedzą ogólnodostępną. Pisząc o spornych kwestiach należy przedstawić racje zarówno jednej, jak i drugiej strony. W sprawach, o których nie ma Pani wystarczającej wiedzy należy zasięgać informacji u specjalistów w danej dziedzinie. Czy przytoczyła Pani gdzieś w swoim artykule wypowiedzi chociażby prof. Pejsaka? Mogła Pani przecież zrobić cytat innego artykułu, gdzie profesor autoryzował swoje słowa. Czy zadała sobie Pani trud przeczytania aktów prawa krajowego i unijnego dotyczących ASF i przede wszystkim KPA? Jeśli zapisy prawa są dla Pani niejasne należy pytać u źródła, a nie powiatowego lekarza weterynarii. Przecież prawo tworzone jest na Wiejskiej w Warszawie, a nie w biurze inspektoratu powiatowego i jedynym, który powinien rozwiać Pani wątpliwości powinien być Minister Rolnictwa lub jego zastępcy. Powiatowy lekarz weterynarii jest od stosowania prawa obowiązującego. Radzi Pani aby analizować na chłodno, a czy ten artykuł powstał na chłodno? Pisząc w tytule, że "2000 świń POLEGŁO" nie dość, że podgrzewa Pani atmosferę, to jeszcze popełnia Pani błąd językowy. Jeśli miał być to sarkazm lub ironia, to niestety bardzo słaby. Do rzetelnego dziennikarstwa jeszcze trochę brakuje. P.S. Niestety temat ASF jest mi bardzo bliski. Pozdrawiam
   • Autor 2018-07-27 10:12:21
    Szanowny Panie (bo sądząc po IP komputera i poprzednich Pana komentarzach jest Pan Panem) Mino,
    zapewnia Pan o swojej znajomości ASF, a chce Pan dyskutować o dziennikarstwie - zza węgła. Daruje Pan, ale nie ten poziom...
    Zachęcam do większej odwagi i odpowiedzialności za własne słowa. Nie prowokujmy do samosądu - bo obawiam się, że nie dla mnie byłby niszczący...
   • mina 2018-07-27 10:53:15
    Szanowna Pani," ....samosąd",".......niszczący". Cóż to za określenia? Czy kogoś, kto punktuje błędy tak Pani odbiera? Przecież nie wszyscy muszą Panią nosić na rękach za artykuły, które Pani pisze. Więcej dystansu do siebie. Mimo wszystko pozdrawiam gorąco.
  • ikcomas 2018-07-27 09:51:03
   @mina Pani Marzena to fachura pierwsza klasa w temacie dziennikarstwa. Przecież udowodniła, że przygotowano ubój nie znając jeszcze wyniku. Tak na pałę, a co! Ignorancja GLW wobec pisma dziennikarki też swoje zrobiła. Trzeba było artykuł napisać żeby ktoś raczył odpowiedzieć. Dobrze, że jest ktoś kto aktywnie walczy z bezmyślnym działaniem państwa. Pani Marzeno, życzę wytrwałości. Robi Pani wybitną pracę w tym temacie. Cały wschód dziękuje
   • Autor 2018-07-27 10:13:13
    I ja dziękuję za wsparcie. Pozdrawiam
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.211.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.