PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szacowanie szkód łowieckich przeprowadzi myśliwy

Szacowanie szkód łowieckich przeprowadzi myśliwy fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 16-06-2018 18:18

Tagi:

Sejm przyjął poselski projekt włączający ODR-y do szacowania szkód łowieckich. Obecność przedstawiciela ODR nie jest jednak niezbędna w komisji – podobnie jak i obecność poszkodowanego rolnika.Sejm przegłosował kolejne zmiany w prawie łowieckim.  Szacowanie szkód łowieckich przeprowadzi myśliwy. Do komisji będzie jeszcze włączany przedstawiciel ODR-u i rolnik, ale ich obecność nie jest niezbędna.

Wniosek o szacowanie trzeba złożyć do  dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego.

Więcej: Szacowanie szkód łowieckich już bez gminy - wystarczy myśliwy?

Z zadowoleniem to wycofanie się z poprzednich koncepcji rządowych przyjęła opozycja – i wołała o więcej.

- Dzisiaj zmieniamy kwestię szacowania szkód, ale warto naprawdę zastanowić się nad kolejnymi zmianami, takimi jak przywrócenie samorządności organizacji Polskiego Związku Łowieckiego, przywrócenie praw rodzicielskich czy przywrócenie przepisów, które likwidowały kynologię i sokolnictwo – mówiła poseł Urszula Pasławska, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów. Wtórował jej klubowy kolega Mirosław Maliszewski:

- Dlaczego pan minister rolnictwa nie zgodził się na to, aby to jednak agencja restrukturyzacji i modernizacji – a jak to zrobić, my byśmy podpowiedzieli – ta instytucja, która rzeczywiście ma przygotowaną kadrę, ma kilkudziesięciu urzędników w każdym powiecie… To ona powinna szacować szkody łowieckie.

Z koncepcją włączenia ARiMR do szacowania zgodził się poseł Jarosław Sachajko i wskazał, że ODRy nie będą w stanie brać udziału w komisjach szacujących:

- Bo okazuje się, że w ODR-ach nikt nie chce pracować i wakatów jest bardzo dużo, więc nie wiem, kto będzie szacował te szkody. Jednocześnie mamy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która od tego roku zaczęła zbierać wnioski o płatności bezpośrednie w wersji elektronicznej. Bardzo dobrze, że tak się w końcu stało, ale to oznacza, że 40% pracowników – co najmniej 40% pracowników – nie ma co robić. I teraz pytanie: Dlaczego państwo nie chcą ich wysłać, aby oni poszli i szacowali te straty? Chyba że chcą państwo ich wyrzucić z dnia na dzień. I pytanie: Dlaczego państwo chcą wyrzucić 4,5 tys. pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Sejm odrzucił w głosowaniu wszystkie wnioski mniejszości.

Poseł Paulina Hennig-Kloska, klub Nowoczesna, przewidywała:

- Gwarantuję państwu, że w najbliższych tygodniach i miesiącach czeka nas powrót do problemu, bo to jest kolejne nieudolne rozwiązanie. Weźcie się do tego porządnie. Podeszliście do wyborów z gotowymi projektami, które miały poprawiać życie rolników. Jak na razie te projekty nie ujrzały światła dziennego, bo ich po prostu nie macie, bo nie macie zielonego pojęcia, pomysłu, jak zarządzać tym krajem, jak rozwiązywać kluczowe problemy.

Poseł Bartosz Józwiak, klub Kukiz’15, zwrócił się do ministra środowiska:

- Pan jest jak człowiek demolka, od kiedy objął pan to stanowisko. Nie grzeszy pan kompetencjami w sprawach, którymi się pan zajmuje, ale rozpoczął pan swoje urzędowanie od zdemolowania polskiego łowiectwa, od upolitycznienia Polskiego Związku Łowieckiego, bo takich politycznych nominacji, jakie pan teraz może robić, nikt wcześniej robić nie mógł, a w tej chwili demoluje pan polskie rolnictwo, kłócąc rolników z myśliwymi. Traktuje pan troszeczkę Polskę jak laboratorium. Strzela pan, ale ma pan zasłonięte oczy. Kolejny raz rzuca pan jakiś pomysł, który niczego nie rozwiąże. Potrzebuje pan odpowiedzi, ja panu już dzisiaj mówię – nic pan tym nie rozwiąże, nie uchroni się pan przed interwencją rolników, którzy przyjdą tu niezadowoleni, ponieważ pan nie ma pomysłu, jak rozwiązać problem, którego sam pan nawarzył. Zniszczył pan system, który był w pewnym sensie wadliwy, ale funkcjonował, rolnikom i myśliwym dawał pewne możliwości funkcjonowania. W tej chwili nie ma żadnego systemu i niestety pan za to odpowiada. Naprawdę, panie ministrze, dymisja to jest jedyne, co może pan zrobić.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk obarczył poprzednio rządzących odpowiedzialnością za niewdrożenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Przez 2 lata nic nie zrobili i niestety tak to wyszło – mówił. - Wobec tego nowelizacja, wdrożenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dniem 1 kwietnia było koniecznością i taką decyzję klub parlamentarny podjął. To zostało wdrożone. Rozumiem, że w Polskim Związku Łowieckim wielu osobom zależało na tym, żeby było tak, jak było przez 30 lat. Nikogo to nie obchodzi, więc zabetonowaliście ten układ. Wobec tego faktycznie ten układ PRL-owski w Polskim Związku Łowieckim naruszyliśmy. Teraz Polski Związek Łowiecki jest transparentny. Będzie rozliczany finansowo. I zgadzam się, rzeczywiście to zabetonowanie skruszyliśmy.

Na szacowanie dla ODR-ów ma być przeznaczane ok. 10 mln zł.

Minister zapewnił, że ewentualne zmniejszenie finansowania z Funduszu Leśnego będzie zrekompensowane parkom narodowym z nawiązką przez narodowy fundusz ochrony środowiska i na pewno nie stracą, mogą tylko zyskać.

O stratach i zyskach rolników nikt nie mówił.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, teraz zajmie się nią Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • fleming 2018-07-03 13:34:41
  Panie ministrze Ardanowski, myśliwi nie włączą się powszechnie w redukcję dzików ponieważ uchwaliliście patologiczna ustawę łowiecką. Zakazujecie udziału dzieci w życiu łowieckim, okresowe badania myśliwych!!!!, zakaz szkolenia psów myśliwskich, degradacja polskiego sokolnictwa itp. To tylko niektóre debilne zapisy z tej ustawy. Czyli "bijecie" środowisko po głowie i wielkie wymagania stawiacie. Nie tędy droga. W pierwszej kolejności nowelizacja prawa łowieckiego i wycofanie tych kretyńskich paragrafów z ustawy czyli tego wielkiego steku bzdur, jak to spełnicie to wtedy możecie stawiać wymagania
 • Polak 2018-06-21 19:27:15
  Niestety od dłuższego czasu burzy się w Polsce wszystko, zarówno złe jak I dobre rzeczy. Co przyjdzie nowa ekipa rządząca urządza sobie Polskę po swojemu. Niestety nikt za popełnione błędy nie jest rozliczany a na jego miejsce przychodzi nowy wizjoner bez pojęcia. Jak żyć w takim kraju gdzie jeden drugiego za złotówkę by dwa razy sprzedał.
 • Rolnik 2018-06-21 10:40:38
  Dlaczego nie wprowadzić przepisów pozwalających rolnikowi zwalczać leśne szkodniki tak samo jak stonkę czy mszyce? Nie byłoby problemu komisji, szacowania i wszystkich innych związanych z tym problemów. Mój AX 338 rdzewieje w szafie pancernej, a mógłbym go wykorzystać w walce ze szkodnikami.
  • radas 2018-06-21 21:42:11
   zostań myśliwym, nic nie stoi na przeszkodzie.
 • Student 2018-06-20 11:43:25
  Moim skromnym zdaniem szacować szkody łowieckie powinny osoby przygotowane do tego zawodowo ta jak np. do szacowania nieruchomości, wartości pojazdów itp. Inaczej powrócą stare praktyki tzw "KUr.....wowanie" podczas szacowania. Podstawą sporu cywilnego jest ugoda...a inaczej to żywcem wyjęty spór między bohaterami "Zemsty".
 • każmirz 2018-06-18 19:02:52
  A CZEMU ROLNIK NIE MOŻE OSZACOWAĆ SAM ?????????????????
  • Andrzej 2018-06-18 22:06:35
   Bo by został w rok milionerem
  • crv 2018-06-19 13:16:30
   Jak sobie sam wypłaci odszkodowanie to nic nie stoi na przeszkodzie aby sam sobie szacował. :)
   • Krzysztof 2018-06-19 14:58:44
    Będzie sam sobie wypłacał gdy szkodniki przejdą na jego własność.
 • sołtys 2018-06-18 16:36:14
  Do szacowania szkód Dlaczego ODR-y a nie ARIMR , bo w ARiMR siedzą kumple i same kolesie pociotki z PIS-u a przecież swoich po polach za darmochę ganiać nie będą , lepiej niech sałtysi zapier ….ją albo ci z ODR , a jak i to nie wyszło to zostali tylko myśliwi bo oni i tak po lasach ganiają .
 • Ciekawski 2018-06-18 10:55:02
  Jak w takiej komisji będzie podejmowana obowiązująca decyzja ? Rolnik oceni swoją szkodę na 1000 zł , ODR na 900 zł, myśliwy na 100 zł i co ?? Średnia, decyduje głos przewodniczącego ? A kto nim jest ?
 • RRo 2018-06-17 22:24:14
  . do Szyszka – ksywa „wzorcowy model łowiectwa – ba ha ha”, nie znasz się, od ponad 10 lat wszyscy zainteresowani wiedzą, ile było szkód, jaka wartość wypłacona, rok w rok. . sprawozdawczość jest WZORCOWA, tak jak model łowiectwa. . . i wszystkie Ministry też to mają na biurku. . tylko że nie chcą płacić. . . rząd nie chce szacować ani płacić za szkody wyrządzone przez rządową zwierzynę i tyle. . . rząd ma rolnika w (…). .

  a odszkodowania, szacowanie szkód to nie jest łowiectwo. . . tak jak nie jest rolnictwem naprawianie traktora. . .

  ale widzę, że bardzo cię Szyszka Ba-Ha-Ha cieszy, że Rolnikom jest gorzej.

  . . a dla Waszej wiadomości wcale nie jest tak jak było, jeżeli Rolnik się nie zgodzi z decyzją ADMINISTRACYJNNĄ Nadleśniczego, to może się odwołać do sądu administracyjnego, który nie bada wysokości szkody, lecz bada prawidłowość prawną przeprowadzonego postępowania. . aby się odwołać od wysokości szkody, rolnik musi teraz założyć sprawę CYWILNĄ i wpłacić 5% wartości sporu, czyli przy 50.000 opłata 2.500 zł. . wpłaca ten, kto zakłada pozew.
  . . czyli Rolnicy – macie znów gorzej. . rząd załatwia sobie spokój, a was serdecznie …..
  Rolnik jest od upraw, Myśliwy od polowania, właściciel zwierzyny (rząd) od szacowania szkód na swój koszt i płacenia za szkody wyrządzone przez rządową zwierzynę.

 • Szyszka😱😱😱 2018-06-17 19:27:44
  TRZEBA było dożo ZMIENIĆ ABY wszystko ZOSTAŁO tak jab było czyli PO staremu. Zgłaszając do gminy lub do innej instytucji Minister miałby obraz jaka jest skala problemu, nadzwyczajna kasta społeczeństwa szybko to zablokowała, a WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA PRZYKŁAD DLA CAŁEJ EUROPY jest ciągle WZORCOWY ba haha haha haha haha! 😱😱😱😱😱
 • RRo 2018-06-17 10:42:31
  . doradco. , a ty wciąż o twoim kochanym PZŁ. . wyrzucili cię z Zarządu Okręgowego? Nie zdałeś egzaminów poprawkowych na Myśliwego? . . teraz Twój ulubiony minister Kowalczyk jest szefem PZŁ i jest z Partii Dobrej Zmiany. A nie z Partii Myśliwych.
  . Coraz bardziej odnoszę wrażenie, że robisz wszystko, aby ukryć nieudolność Partii Dobrej Zmiany i wciskasz czytelnikom, że to Myśliwi rządzą w Sejmie i Myśliwi wymyślili Sołtysów a teraz ODR-y. albo ARiMR.

  Jako Myśliwy tłumaczę ci i Wam wszystkim Rolnikom, że rząd ma was rolników głęboko w (…),. .
  Rząd i minister Kowalczyk zadbał o to, aby rząd nie płacił za szkody wyrządzone przez rządową zwierzynę, i aby rząd nie szacował szkód wyrządzonych przez rządową zwierzynę. .
  w „poprawce” ODR-y nie szacują . przeczytaj sobie, szacuje komisja, dowodzona przez Koło Łowieckie, przedstawiciel Koła robi protokół i szacuje nawet wtedy, gdy ODR-y nie przyjadą na szacowanie, i nawet jeśli rolnik nie stawi się na szacowanie. .Rolnik ma powiadomić o szkodzie KOŁO Łowieckie i Koło ustala termin szacowania. .
  . pieniądze dla ODR-ów ; rocznie szacowań w Polsce jest ok. 62.000, masz oględziny i szacowanie ostateczne, czyli 2x w pole, razem 120.000 wyjazdów. Przyjmując ryczałt za wyjazd dla ODR-owaca 200 zł daje to 24.mln. Kowalczyk podał 10 milionów, czyli chce zapłacić ryczałt 83 złote. .
  . ODR który jest tylko obecny przy szacowaniu, nie szacuje, za 80 zł może nawet nie ruszyć się z biura a być przy szacowaniu nie musi, tylko może... . a przy szacowaniu nie ma nic do gadania, może zgłosić uwagi do protokołu, który robi Koło.
  Rząd znów pokazał, że ma rolników głęboko w (…), a ty doradco kamuflujesz nieudolność rządu pisząc o Partii myśliwych i „przywilejach”. . bardzo się starasz „doradco rządowy” aby zrzucić na myśliwych nieudolność rządu i świadome działanie rządu który chce się „wymigać” od szacowania i zapłaty za rządowe szkody.
  a niech rolnik żre się z Myśliwym „bucem miastowym”, a rządowy minister ma pensję, premie i spokój, i „doradcę rządowego” na forum.
  Rolnik jest od upraw, Myśliwy od polowania, właściciel zwierzyny (rząd) od szacowania szkód na swój koszt i płacenia za szkody wyrządzone przez rządową zwierzynę.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.142.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!