Jeszcze w 2012 r. ubój rytualny był w Polsce dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Pod koniec roku Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w połowie lutego omawiała Rada Ministrów. Propozycja przygotowana przez resort rolnictwa zezwalała na ubój rytualny bez żadnych ograniczeń mogących złagodzić cierpienie zwierząt. Rada Ministrów zaleciła przeanalizowanie możliwości łagodzenia tego cierpienia podczas uboju rytualnego.

Na razie nie wiadomo kiedy temat ponownie pojawi się na posiedzeniu rządu. "Termin omawiania tego tematu na posiedzeniu Rady Ministrów nie został wyznaczony" - poinformowała dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzata Książyk.

Podstawową różnicą między ubojem konwencjonalnym, a rytualnym jest taka, że przed uśmierceniem zwierzęta nie są ogłuszane. - Poddaje się je ubojowi w stanie świadomości przez poderżnięcie gardła za pomocą kilku do kilkunastu cięć. Potem czeka się, aż zwierzę wykrwawi się w naturalny sposób - powiedział dr Tomasz Pietrzykowski z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obrzęd uboju rytualnego wynika z przekonania, że w momencie uśmiercania zwierzę musi być w pełni zdrowe. - W ortodoksyjnym rozumieniu utożsamia się to z przekonaniem, że musi być świadome. Poszczególne odłamy Islamu czy Judaizmu miewają jednak nieco różne wyobrażenia na temat koniecznych warunków uboju rytualnego - podkreślił dr Pietrzykowski.

Część Muzułmanów uważa, że ogłuszenie, które nie powoduje nieodwracalnej dysfunkcji zdrowotnej jest do pogodzenia z zapisami Koranu. - W niektórych krajach stosuje się też wymóg ogłuszania zwierzęcia bezpośrednio po poderżnięciu gardła. W ten sposób oszczędza się zwierzętom cierpienia przynajmniej podczas wykrwawiania - wyjaśnił.

W kilku krajach europejskich całkowicie zakazano uboju bez ogłuszania np. w Szwecji, Norwegii czy Szwajcarii. Wiele krajów dopuszcza ubój rytualny z różnego rodzaju ograniczeniami np. związanymi ze stosowaniem odwracalnego ogłuszania lub ogłuszaniem zwierzęcia zaraz po dokonaniu cięcia.