Plantatorzy buraka narzekają na pogorszenie warunków umowy kontraktacyjnej, proponowanej w tym roku przez Suedzucker.

Więcej: Suedzucker nie chce plantacji buraka w Polsce?

Umowa kontraktacji od Suedzucker niezgodna z prawem

Narzekają też, że nie są należycie reprezentowani podczas rozmów z producentem.

- Suedzucker nie dopuszcza do rozmów wszystkich chętnych związków – mówi Bogdan Zioła, przedstawiciel właśnie takiego związku. – Plantatorów podczas rozmów reprezentuje Jerzy Kościelny, który jest na emeryturze, nie jest więc plantatorem. Zwróciliśmy się do Suedzucker – jako niezrzeszeni – z prośbą, aby mogły nas reprezentować izby rolnicze, ale koncern się nie zgodził.

Długą listę pytań przekazywanych przez plantatorów skierowaliśmy zatem do Sudzucker: „kto tworzy Komisję Porozumiewawczą, która wyraziła zgodę na podpisanie porozumienia i umowy w proponowanym brzmieniu. Jak jest ona umocowana prawnie? Ile związków do niej należy - i które, ile było reprezentowanych na spotkaniu 1 lutego - i które? Ilu plantatorów nie jest reprezentowanych? Czy jest prawdą, że cukrownia nie dopuszcza do działania wszystkich związków plantatorów? Czym się kieruje przy wyborze związków? Dlaczego w imieniu niezrzeszonych nie może uczestniczyć w rozmowach przedstawiciel izb rolniczych? Czy jest prawdą, że odmówiono udziału w rozmowach  Wiktorowi Szmulewiczowi, prezesowi KRIR? Czy jest prawdą że koncern zamierza przedstawić rolnikom listę związków, do których będą musieli należeć, jeśli chcą kontraktować z Suedzucker? Czy na tej liście znajdą się wszystkie zarejestrowane, czy tylko wybrane związki?”

Odpowiedź (nadesłana wersalikami, więc tak ją przekazuję, forma ta dobrze pasuje do treści) jest następująca: „SÜDZUCKER POLSKA PRZYKŁADA NAJWYŻSZĄ WAGĘ DO PARTNERSKICH RELACJI Z PLANTATORAMI.

SILNA BAZA SUROWCOWA WRAZ Z ZAKROJONYM NA SZEROKĄ SKALĘ, WIELOLETNIM PROGRAMEM INWESTYCYJNYM, SĄ CZĘŚCIĄ STRATEGICZNEGO PLANU FIRMY WZMACNIANIA SWEJ OBECNOŚCI NA POLSKIM RYNKU.”

Nieco więcej o tych „partnerskich relacjach” można wyczytać z listu nadesłanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych: