Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, zmieniającego grudniowe warunki.

Przede wszystkim uznano, że dobrostan zwierząt wymaga kontaktu ze słońcem i świeżym powietrzem. Ale zagrożenie nie ustąpiło, zatem wymaga się nadal ograniczania kontaktu drobiu z dzikimi ptakami. Teraz ma wystarczyć ograniczanie dostępu drobiu do zbiorników wodnych, dostępnych także dla dzikich ptaków. Trzeba też „starć się wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przebywa człowiek, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo od przebywania w zbyt bliskiej odległości”.

Można też stosować ultradźwiękowe odstraszacze, siatki.

Niezależnie od tego właściwy miejscowo lekarz powiatowy weterynarii lub wojewoda, w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia grypy ptaków może na pewnym obszarze „wprowadzić odpowiednie środki, w tym konieczność trzymania drobiu w zamknięciu”.

Uchylono też zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów.

Wskazano na konieczność zabezpieczania ściółki, niezabezpieczona ściółka nie będzie mogła być stosowana dla drobiu. Jeśli ściółka nie była odpowiednio zabezpieczona, należy zdjąć jej wierzchnią warstwę i zabezpieczyć.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

27 marca trafiło do uzgodnień, które mają potrwać do końca marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!