PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wapnowanie finansowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska?

Wapnowanie finansowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska? fot. farmer.pl

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 19-05-2017 11:33

Tagi:

Ministerstwo Środowiska nie wyklucza takiej możliwości, ale ostateczna decyzja o finansowaniu zabiegów wapnowania będzie zależała od zidentyfikowanych przez wfośigw priorytetów związanych z ochroną środowiska w ich regionie oraz charakterystyki gleb, powodów pogorszenia jej jakości oraz sposobu jej użytkowania.Miałoby to zależeć od oceny, czy wapnowanie jest zabiegiem agrotechnicznym czy też służącym ochronie środowiska.

„Dofinansowanie wapnowania ze środków publicznych, w sytuacji, gdy jest to efektem praktyki rolniczej prowadziłoby do zmniejszenia kosztów prowadzenia tej działalności i tym samym mogłoby naruszyć zasady udzielania pomocy publicznej. W przypadku uznania wapnowania gleb za działanie agrotechniczne związane z produkcją żywności, należałoby przeanalizować, czy do działań tych stosuje się zasady udzielania pomocy publicznej w sektorze rolnym” – zauważa wiceminister środowiska Sławomir Mazurek w odpowiedzi na interpelację posłów z Klubu Kukiz.

Norbert Kaczmarczyk, Maciej Masłowski, Jarosław Sachajko i Paweł Szramka zapytali o planowane mechanizmy wsparcia wapnowania.

„W ocenie Ministerstwa Środowiska, w sytuacji, gdy wfośigw uznają, że finansowanie wapnowania gleb może przyczynić się do polepszenia jakości środowiska w ich regionie, a dodatkowo udowodnione zostaną środowiskowe przesłanki wykonania takiego zabiegu – nie identyfikuję zasadniczych przeszkód, aby takie działania nie mogłyby być wspierane” - ocenił wiceminister i dodał, że zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie opracowania kryteriów, za pomocą których możliwe będzie dokonanie oceny, czy wapnowanie gleb w danym przypadku jest zabiegiem agrotechnicznym czy też służącym ochronie środowiska.

W 2008 r., w związku z opinią ministra środowiska na temat braku zasadności wspierania finansowego przez WFOŚiGW wapnowania gleb użytkowanych rolniczo, dofinansowanie takie wstrzymano. Aktualnie tylko Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udziela wsparcia finansowego w tym zakresie.

„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w styczniu 2017 r. do prognozy wydatków budżetowych na lata 2017-2020 zgłosiło zapotrzebowanie na przeznaczenie środków finansowych na wdrożenie od 2018 r. Programu wapnowania gleb w wysokości 100 mln zł.

Przedmiotowy program wsparcia wapnowania gleb bazowałby na założeniach programu opracowanego już w 2012 r., jako program pomocowy nakierowany na udzielanie pomocy ze środków finansowych budżetu państwa w ramach zasady de minimis zgodnej z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str.9)” – poinformował z kolei minister Krzysztof Jurgiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Viktor 2017-10-30 13:41:31
  Pomoc dla pszczelarzy także skonsumowali producenci sprzętu pssiecznego.
  Musi być mechanizm blokujący takie praktyki.
 • małorolny 2017-05-28 12:54:46
  Efekt tego dofinansowania jeśli się tak stanie będzie taki, że cena wapna pójdzie w górę a rolnik otrzyma zwrot za dodatkowy zarobek producentów i pośredników w sprzedaży wapna.
 • Ja 2017-05-19 14:44:04
  Przecież Francuzi już kilka lat temu nakręcili o tym film. Soja GMO jest mieszana ze zwykłą i dalej sprzedawana. Proporcje mieszanki to około 1:1. Ile jest soi i jej pochodnych w produktach, to już każdy może sam na opakowaniu wyczytać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!