PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Większy odstrzał dzików i zakaz hodowli świń będą możliwe

Większy odstrzał dzików i zakaz hodowli świń będą możliwe fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 12-07-2017 11:22

Tagi:

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.Nie udało się nakłonić PZŁ do działania, a  ministra środowiska do reformy związku i odstrzału dzików – będzie inne rozwiązanie. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak podaje CIR, nowe przepisy mają usprawnić działania prowadzone w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń. Proponowane rozwiązania ułatwią likwidację chorób zakaźnych zwierząt, co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców i producentów oraz sektor rolno-spożywczy.

Projekt przewiduje, że powiatowy lekarz weterynarii – w drodze decyzji administracyjnej – będzie mógł nakazać posiadaczowi gospodarstwa podjęcie działań umożliwiających wykonanie przez myśliwych odstrzału sanitarnego dzików na danym obszarze lub zakazać działań uniemożliwiających lub utrudniających wykonanie takiego odstrzału. Rozwiązanie to usprawni prowadzenie odstrzału dzików, w szczególności na obszarach, gdzie tereny rolnicze położone są w bezpośredniej bliskości lasu.

Na myśliwych oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich nałożono – przy podejrzeniu choroby zakaźnej wśród zwierząt wolno żyjących – obowiązki analogiczne, jakie obowiązują posiadaczy zwierząt, w tym m.in.: przekazywanie informacji o znacznej liczbie nagłych padnięć, uniemożliwienie osobom postronnym dostępu do zwłok zwierzęcych oraz udzielanie informacji i wyjaśnień organom Inspekcji Weterynaryjnej.

Uszczegółowiony został przepis dotyczący wykładania mat dezynfekcyjnych przez zarządców dróg publicznych.

Zaproponowano, aby powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda mogli – w wyjątkowych sytuacjach – zakazać na danym obszarze utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych. Wprowadzenie tego ograniczenia miałoby miejsce wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, dotyczących szybko szerzących się lub powodujących znaczące straty szczególnie groźnych epizootii, o dużym znaczeniu dla gospodarki krajowej.

Projekt przewiduje, że powiatowy lekarz weterynarii – w przypadku, gdy nakazany został odstrzał sanitarny zwierząt – będzie mógł wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dla poszczególnych dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich dodatkowych osób do realizacji tego nakazu. Pozwoli to na usprawnienie odstrzału sanitarnego, przez zwiększenie liczby osób, które taki odstrzał będą mogły realizować, nie będąc członkiem danego koła łowieckiego.

Uszczegółowiono przepisy dotyczące wykonywania odstrzału sanitarnego na obszarach objętych formami ochrony przyrody oraz zaproponowano wprowadzenie sankcji w postaci wypowiedzenia umowy dzierżawy.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Link do projektu, zgodnie z informacją MRiRW, to (bez zmian naniesionych wczoraj): http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12283056

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • ((*_*)) 2017-07-26 16:31:24
  Słyszeliście czy są w europie takie ogniska chorobowe jak u nas ? Wygląda mi na to że chcą doprowadzić do zminimalizowania produkcji trzody w Polsce.Już zaczynają płacić jak zrezygnujesz z hodowli.Niedługo będą nam sprzedawać wieprzowinę bo w Polsce jej nie uświadczysz.
 • dzik 2017-07-14 15:05:57
  chronic dzika nie rolnika
 • Adam 2017-07-13 11:04:20
  KIEDY ZACZNIE FUNKCJONOWAĆ NOWE CYWILIZOWANE PRAWO
  ŁOWIECKIE?
  Czy projekt precyzuje jakie działania podejmie rolnik w celu odstrzału lochy?
  Dlaczego w sytuacji nadzwyczajnej można dalej prowadzić hodowlę dzika ?
  Wnioskowanie czegokolwiek do PZŁ to baran może, a nie osoba wyciągająca wnioski z przeszłości. A teraźniejszość: wczoraj na konferencji międzywojewódzkiej tematu ASF w powiecie łukowskim. Wojewoda, izba rolnicza, związki zawodowe , wójtowie, weterynaria, przetwórstwo mięsa i ŻADNEGO ŁOWCZEGO. Lekaż wojewódzki bronił nieobecnych mysliwych względami etycznymi Jak myślicie będą strzelać czy ciąg dalszy likwidacji gospodarstw ?
 • Maniek 2017-07-13 10:22:33
  Dać prawo rolnikom do polowania na ich ziemi . Niech polują razem z myśliwymi . I niech żaden komunistyczny beton z PZŁ im w tym nie przeszkadza.
 • Gach 2017-07-12 20:24:20
  Ja i tak jestem na cenzurowanym w kole bo się sprzeciwiam Łowczemu i zarządowi a nikt mnie nie będzie krył i sprawa wyjdzie na jaw a ja wylecę na zbity pysk jeżeli zarządy okręgowe nic nie robią to co można zrobić a nie mogę na to pozwolić ażebym stracił rodzinną pasję od dziada pradziada a cierpię za to że chcę pilnować rolnikom pól i nie mam z tego żadnych korzyści to po prostu pasja
 • El Toro 2017-07-12 19:52:55
  Przywrócić właścicielom ziemi prawo do odstrzału. Tak jest w cywilizowanym zachodnim świecie. Tak było w Polsce od króla Ćwieczka aż do 1954 roku kiedy to Stalin z Bierutem upaństwowili zwierzynę na naszych polach!
 • rolnik 2017-07-12 19:34:03
  Gach, Nestor, karcony - Trzeba do Jurgiela list napisać, że to zarzady kol lowieckich blokuja odstrzaly!
 • ad64 2017-07-12 19:07:29
  Rozdać rolnikom broń to zrobią porządek z z wirusami.
 • taki_ktos 2017-07-12 18:34:24
  Zamiast przekazać gestię zwiększenia odstrzału profesjonalistom, to tępe jak lewy but ministerstwo chce nadal naciskać na koła, które za plecami pokazują im środkowy palec, razem z powiatową wet. w której pewno mają sporo znajomych i członków. Niech sie raz jeden przyda ta partyzantka z WOT i zrobi z dzików tarcze strzelnicze, a jak sie boją im dawać ostrą amunicję, to ze stref zagrożonych ASF zrobić poligon dla wojska, oni w kilka nocy zlikwidują zagrożenie
 • karcony w kole 2017-07-12 18:18:24
  Na komunikaty o problemach z łowczymi w kole zarządy okręgowe PZŁ są głusi i nie podejmują żadnego kroku aby sprawdzić co tak naprawdę dzieje się w kole i dlaczego nie dają dzików do odstrzału wszystkim myśliwym tylko tym dupolizom co na nich głosują i ich popierają ale tak to już jest w tej mafi razem z nadleśniczymi wszyscy zkolidowani
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!