PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wojna o płot blisko?

Wojna o płot blisko?

Autor: MP

Dodano: 21-05-2014 14:50

Tagi:

Jak daleko powinien stać płot, aby nie wywołać wojny sąsiedzkiej? Okazuje się, że nawet postawienie płotu na własnej działce może być problematyczne.



I nie chodzi tu o wysokość płotu czy właściwe rozgraniczenie działek.

- Sąsiad chce, abym przesunęła płot postawiony wokół swojego sadu ekologicznego – mówi pani K. - Ogrodzenie mamy i tak ustawione 18 cm od granicy działki. Dlaczego mam przesuwać je, skoro stoi zgodnie z prawem? Sąsiad twierdzi, że nie ma jak zawracać ciągnikiem. Fizyczne straty wyliczył tak: 600 m x 40 cm = 240m2 = 0.024 ha x śr plon sasiada 8t =192 kg pszenicy kg x1200/t=230,40  PLN. Czy warto o to wszczynać wojnę?

Przede wszystkim należałoby zapytać, czy w ogóle sąsiad ma rację, żądając odsunięcia płotu od własnego pola? Czy trzeba się podporządkować takim oczekiwaniom? A może raczej sąsiad powinien dostosować się i swój sprzęt do sytuacji, w jakiej pracuje?

Zanim jednak sąsiad zdecydował się wypowiedzieć wojnę, zwrócił się do Urzędu Miasta i Gminy o mediację.

- Uczestniczyłem wraz z sołtysem jako mediator i poinformowałem o przepisach w zakresie lokalizacji i budowy ogrodzeń i moja rola się skończyła – mówi Piotr Bugajski z Wydziału Budownictwo i Architektury UM Trzcińsko-Zdrój. - Sąsiedzi nie potrafią się dogadać. Postawione ogrodzenie nie narusza prawa budowlanego. Sąsiad prosił jednak o jego przesunięcie, bo chciał mieć pewność, że jego kombajn, zmieniając tor jazdy na bruździe, nie uszkodzi go. Państwo K. nie godzą się na to. Ogrodzenie jest postawione na działce państwa K., nie wymaga zgłoszenia. Zgłoszeniu podlegała tylko część ogrodzenia od strony drogi. Stosowne zgłoszenie robót zostało przesłane w/g właściwości do Starostwa Powiatowego, bo p. K. złożyła je w tut. Urzędzie. Państwo K. będą musieli przedstawić niezbędne do uzyskania zgody dokumenty. Państwo K. wycięli też przy polnej drodze biegnącej przy działce rosnące tam drzewa owocowe. Powinni na to uzyskać zgodę, poinformowałem więc, że w przypadku kiedy będą planowali wycięcie drzew na dalszej części drogi, powinni wystąpić do burmistrza o wyrażenie zgody. Burmistrz, jeżeli przepisy nie ograniczają, nigdy nie odmawia w takiej sytuacji.

Tak więc ze strony sąsiada nie trzeba obawiać się skutecznych działań prawnych w następstwie postawienia płotu.

Wykonywanie prawa własności reguluje kodeks cywilny w art. 140-154.

Dodajmy jeszcze, że właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie, gałęzie i owoce zwieszające się z sąsiedniego gruntu, ale powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia (art. 150 kc).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

  • Zorro 2014-12-04 13:51:02
    Na wycięcie drze wowocowych nie trzeba uzyskiwać żadnych zezwoleń. A co do tego sąsiada, to może jeszcz by chciał, żeby mu całe gospodarstwo podarowali?
  • fiszak 2014-05-30 10:27:29
    Wielokrotnie temat wycinki drzew owocowych był poruszany i sprawa powinna być jasna. Można je wycinać za wyjątkiem otulin parków narodowych i rezerwatów - tu wymagana jest zgoda. Takie artykuły robią zamęt.
  • barbara 2014-05-23 09:25:19
    Na wycięcie drzew owocowych nie trzeba występować o zgodę, autor czegoś nie doczytał.
  • mirlie 2014-05-23 08:59:12
    No właśnie nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że na wycięcie drzewa owocowego na swojej działce nie jest wymagane żadne pozwolenie! Proszę wiec autora aby to sprawdził i ewentualnie zweryfikował i podał podstawę prawną, bo w innym wypadku robi tylko zament.
  • jasiek 2014-05-22 19:28:28
    kurde, nie rozumiem jak to urząd ma decydować czy drzewa owocowe mogę wycinać bez zezwolenia, przecież w jakiejś ci ustawie/rozporządzeniu napisane jest, że bez względu na wiek drzewa owocowe i krzewy wycina się bez zezwolenia urzędu, chyba, że nie z własnej działki tylko sąsiada, wtedy on wystąpić winien o odszkodowanie za zniszczenie "zieleni" trwałej bez uzgodnienia z nim, a odnośnie artykuł to stwierdzam, że z tego rolnika to jest (...) a nie kombajnista
  • andrzej 2014-05-22 17:34:02
    Kargul podejdz no do płota bo i ja podchodzę!!!!!
    Tam twoje a tu nasze!!!!
    Sąd Sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie!!!!!
    Ha,ha,ha!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.133.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!