PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wpis na listy doradców jest niekonstytucyjny

Wpis na listy doradców jest niekonstytucyjny

Przepisy regulujące wpis na listę doradców rolniczych są niezgodne z Konstytucją i powinny być zmienione – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz i kieruje do MRiRW wniosek o ich zmianę.



Czy minister rolnictwa przekroczył uprawnienia, wydając rozporządzenie z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oraz doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej (Dz. U. Nr 89, poz. 545 ze zm.)? Zdaniem RPO – tak. Ograniczenia w wykonywaniu zawodu doradcy rolniczego nie mogą być wprowadzone w drodze rozporządzenia, muszą wynikać z ustawy – twierdzi RPO.

Jak podaje Irena Lipowicz, wpłynęły do niej wyjaśnienia MRiRW, które przekonuje, że w  rozporządzeniu tym „zostały określone między innymi warunki doradzania. Jednym z warunków doradzania jest posiadanie, przez osobę wykonującą tego rodzaju czynności, odpowiedniego wykształcenia lub stażu pracy. Rozporządzenie to więc, zdaniem Ministerstwa, nie określa kwalifikacji do wykonywania zawodu.”

RPO nie podzielił jednak takiego stanowiska.

„Analiza wskazanego powyżej rozporządzenia prowadzi jednak do wniosku, że akt ten nie tylko normuje zakres, warunki, sposób i tryb prowadzenia szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte programem oraz doradzania odnośnie do sporządzenia dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy, ale również określa warunki jakie należy spełnić, żeby zostać wpisanym na listę doradców rolnych, doradców rolnośrodowiskowych, ekspertów przyrodniczych oraz doradców leśnych. Ponadto rozporządzenie to, mimo braku w tym zakresie delegacji ustawowej, reguluje również tryb wpisywania na listy wybranych doradców czy ekspertów. Przepisy § 9, 10, II i 12 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 maja 2008 r. nie wykonują w mojej ocenie, ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale ją uzupełniają. Treść tych regulacji wskazuje bowiem na przekroczenie przez Ministra Rolnictwa upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich” – podała Irena Lipowicz we wniosku o zmianę rozporządzenia, skierowanym do MRiRW.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.26.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!