PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wyrok specjalny

Wyrok specjalny

Koniec gehenny gospodarzy z działów specjalnych produkcji rolniczej. Naczelny Sąd Administracyjny nie pozostawił wątpliwości. Producenci trzody, drobiu czy pieczarek nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Dla kilkuset osób otwiera to drogę do starania się o zwrot niesłusznie pobranych podatków. Skarb Państwa może się też spodziewać pozwów o odszkodowanie.Sprawa zaczęła się kilka lat temu. Rolnicy z działów specjalnych, którzy rozliczali się z fiskusem ryczałtem na podstawie tzw. norm

szacunkowych dowiadywali się, że robili to niezgodnie z prawem.

Urzędy Skarbowe żądały od nich z dnia na dzień zapłaty wielomilionowych podatków, które ich zdaniem nie zostały naliczone. Wielu specjalistycznym gospodarstwom w oczy zajrzało bankructwo. Ich gehenna zakończyła się w poniedziałek w południe. Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Grzegorz Krzemień nie pozostawił wątpliwości: obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych nie dotyczy podatników uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Obecni na sali producenci działów specjalnych nie kryli łez i wzruszenia. Poczułam olbrzymią ulgę. Czuje się szczęśliwa, że po 3 latach wygraliśmy tą sprawę – mówił Hanna Szyło z Zakładu Wylęgu i Dystrybucji Drobiu „Hama-Bis”

Reprezentujący rolników mecenas Ireneusz Krawczyk tryumfował. Jest to wyrok przełomowy, rewolucyjny, który kończy spory wokół działów specjalnych produkcji rolniczej. Wracamy po wielu latach do stanu początkowego, czyli rolnicy mogą wybrać, czy chcą się opodatkować na zasadach ogólnych czy ryczałtem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • nobert 2011-01-18 10:50:17
    Całe szczęście że się tak skończyło :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!