Jak poinformował Michał Szczepański, jeden z organizatorów blokady, niezadowoleni z wycen swoich gruntów mieszkańcy gmin Augustów i Raczki będą protestowali na rondzie w Augustowie od strony Białegostoku. Rondo łączy dwie drogi: z Białegostoku do Augustowa i z Łomży do Augustowa. Protest odbędzie się w godz. 10 - 13.

Mieszkańcy gmin Augustów i Raczki uważają, że wyceny ich nieruchomości zostały zaniżone przez rzeczoznawcę. Grunty niektórych osób rzeczoznawca wycenił poniżej 40 tys. zł za hektar, a inne grunty tej samej klasy były wycenione nawet po 140 tys. zł.

"Powodem tej blokady jest to, iż pomimo złożonych obietnic przez ministerstwo transportu nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów odnośnie uzyskania zagwarantowanego konstytucją słusznego odszkodowania. Wielokrotnie podnoszone przez rolników argumenty dotyczące nieprawidłowości w operatach szacunkowych będących podstawą ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości wciąż pozostają bez odpowiedzi" - napisała w informacji dla PAP Jolanta Harasim z Komitetu Protestacyjnego Gmin Augustów i Raczki.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł, w związku z budową obwodnicy wydano 466 decyzji odszkodowawczych, ale od 128 mieszkańcy się odwołali do ministra infrastruktury i rozwoju.

Minister dotychczas rozpatrzył cztery odwołania. W odniesieniu do dwu spraw utrzymał w mocy rozstrzygnięcia wojewody podlaskiego, a w stosunku do dwu uchylił decyzje i przekazał je do ponownego rozpatrzenia.

- Obecnie czekamy na rozstrzygnięcia ministra w stosunku do pozostałych odwołań. Wojewoda zwracał się i do ministra i do pani premier (wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej - PAP) z prośbą o przyśpieszenie rozpatrywania odwołań - powiedziała PAP Gaweł.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!