PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Za sprzedaż kwot mlecznych trzeba zapłacić podatek

Za sprzedaż kwot mlecznych trzeba zapłacić podatek fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 09-03-2017 13:23

Tagi:

Ministerstwo Finansów informuje, że przychód uzyskany ze sprzedaży praw majątkowych podlega opodatkowaniu od dochodu.



- Rolnicy w zachodniopomorskim dostają masowe wezwania z urzędów skarbowych z żądaniem zapłaty podatku za sprzedaną kwotę mleczną – poinformował nas rolnik i pytał, czy to jest zasadne? Jaki jest okres przedawnienia? Jak słyszymy od czytelnika, to po ilości wniosków przysyłanych teraz do rolników wnioskuje on, że nikt nie wiedział, że należy udać się do urzędu skarbowego po uzyskaniu takiego dochodu.

Niestety z odpowiedzi uzyskanej w Ministerstwie Finansów wynika, że podatek jest należny.

Ministerstwo wyjaśnia, że jednym ze źródeł przychodów są prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Kwota mleczna to prawo majątkowe, które mogło być zbywane na zasadach określonych w ustawie o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, a w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie do umowy zbycia prawa do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części odpowiednie zastosowanie miały przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy sprzedaży.

„W konsekwencji, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych przychód uzyskiwany ze zbycia tego prawa, zgodnie z art. 18 ustawy PIT, zaliczyć należy do przychodów z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Przychody z tego źródła, po pomniejszeniu, zgodnie z art. 22 ustawy PIT, o koszty uzyskania przychodów podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów (całość informacji w załączniku) i powołuje się na wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny stwierdzający, że przychód uzyskany z umowy sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej ("kwoty mlecznej") trzeba zakwalifikować do przychodu z praw majątkowych.

Ministerstwo Finansów nie jest w stanie powiedzieć, ilu rolników dotyczy ten problem, informacji takiej nie udzieliło też Ministerstwo Rolnictwa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • rolnik2452 2017-03-10 12:46:34
    A jak zlikwidowano te "prawa majątkowe", czyli zniesiono kwoty mleczne, to dlaczego nie dostałem rekompensaty? Na zachodzie rolnicy dostali w ratach od 2012 roku, no, ale my nie umiemy czytać biegle po angielsku i jeszcze długo będziemy robieni w bambuko przez UE.
  • kumaty 2017-03-09 23:47:31
    Podatek od czynności cywilno - prawnych (PCC) wynosi zazwyczaj 2 % . Dla niekumatych od 10 tysięcy złotych przychodu, podatek wynosi 200 zł . Odsetki za zwłokę w zapłacie podatku ? Ustawowe, aktualnie 8% (?) czyli 16 złotych od 200 za rok zwłoki.
  • maciek 2017-03-09 22:37:06
    Pytałem w skarbowym przed sprzedażą czy jest od tego podatek . Pani w okienku -nie. Gdybym wiedział o podatku to bym nie sprzedawał. W takim stylu to wszystko można zmienić wstecz.
  • jab 2017-03-09 21:03:52
    kupilem kwote po 1zl,po latach z przyczyn losowych sprzedalem po 50gr ,teraz mam jeszcze zaplacic podatek? od kiedy prawo dziala w stecz brak kasy na500 i wsio
  • tomek 2017-03-09 20:29:41
    dobrze!(niektórzy chcieli zarobić więcej na kwocie jak na mleku)chytry dwa razy traci!
  • Marcin 2017-03-09 15:16:13
    A sprzedaż limitów buraka cukrowego też do opodatkowania??
  • mistrz111 2017-03-09 15:06:40
    brak kasy więc zbierać trzeba
  • grol 2017-03-09 15:00:29
    zawsze znajdzie sie sposób aby oskubać rolnika :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.205.153
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!