Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa (DG Agri) ma przedstawić zasady przejściowe na przełomie kwietnia i maja, jak tylko sfinalizowane zostaną ustalenia dotyczące unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Jak poinformowała Komisja Europejska, dopłaty bezpośrednie (SAP i SAPS) w okresie przejściowym będą wypłacane na dotychczasowych zasadach, z kolei nowe wymagania w ramach zazielenienia w I filarze wejdą w życie rok później - od początku 2015 roku.

Obecnie bardziej niejasne są zasady, na podstawie których następowało będzie wyrównywanie dopłat w poszczególnych krajach członkowskich, tzw. zewnętrzna konwergencja.

KE sugeruje również, że państwa członkowskie powinny już rozpocząć działania na rzecz tzw. wewnętrznej konwergencji - tam gdzie nastąpi przejście od płatności historycznych do jednakowej płatności za ha na poziomie regionalnym lub krajowym.

Jak podaje DG AGRI, zmiany dotyczące środków rynkowych mają być mniej problematyczne, ze względu na mniejsze zmiany administracyjne. W przypadku rozwoju obszarów wiejskich, źródła wskazują, że istniejące programy mogą zostać przedłużone do 2015 roku.

Zakładając, że przywódcy UE wypracują porozumienie w sprawie długoterminowego budżetu na początku lutego, a prezydencji irlandzkiej uda się sfinalizować prace nad przyszłą WPR podczas rady unijnych ministrów ds. rolnictwa 24-25 czerwca, ostateczny tekst będzie musiał być wtedy przetłumaczony z angielskiego na poszczególne języki, zanim będzie ostatecznie przyjęty.

Podobał się artykuł? Podziel się!