PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zatrudniony w rolniczej spółdzielni produkcyjnej nie jest pracownikiem

Sąd Najwyższy nie przyznał prawa do wcześniejszej emerytury osobie zatrudnionej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, informuje Dziennik Gazeta Prawna, po lekturze orzeczenia Sądu Najwyższego w wyżej wymienionej sprawie.Zatrudnienie w rolniczej spółdzielni produkcyjnej nie jest zaliczane do pracy w szczególnych warunkach wymaganych do zusykania wcześniejszej emerytury - orzekli sędziowie Sądu Najwyższego.

Sądy niższej instancji, okręgowy i apelacyjny uważały inaczej, Skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego składał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Pracownik rolniczej spółdzielni produkcyjnej był zatrudniony na umowę o pracę, był mechnaikiem maszyn rolniczych i spawaczem. Swoje obowiązki wykonywał w godzinach od 7 do 15. 

Według Sądu Najwyższego taki okres pracy nie może być zaliczany do  co najmniej 15 lat pracy  w szczególnych warunkach, który uprawnia do wcześniejszej emerytury.

Wykonywanie pracy na podstawie członkowstwa w spółdzielni nie można kwalifikować jako stosunku pracy.

"Prawa i obowiązki członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych są uregulowane w odmienny sposób od praw i obowiązków pracowniczych" - czytam w Dzienniku Gazeta Prawna. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • rolnik 2018-05-04 12:39:08
  naginanie prawa członek rsp wspolwlqsciciel tylko czego
 • asjzhd 2018-03-03 14:10:59
  Do : Paslawek, z 2017-02-16 14:56:31
  Należy sprawdzić w archiwum po danym PGR.Informacje o archiwach po firmach posiadają archiwa państwowe.Dokumentacja kadrowa powinna być przechowywana przez 50 lat.
  Układ członkowski nie związany z umową o pracę - o którym mówi wyrok SN - dotyczy tylko członków RSP.
 • rolnk 2017-03-12 10:44:49
  przeciez chodzi o skladke a pawo nikok
  go nie ibchodzi zus czy krus zlaczy
 • Paslawek 2017-02-16 14:56:31
  prosze panstwa
  mam pytanie, gdzie moge sprawdzic, czy moj ojciec pracujacy w bylym PGRze byl rowniez jego czlonkiem? Ojciec jest w ciezkim stanie i potrzebuje pomocy, niestety nie moge skompletowac jego dokumentów.
 • pracownik najemny 2015-12-05 21:15:04
  Prawo ma luki i Ustawa z 1983 roku. Mimo ,ze została zaskarżona przez Trybunał Konstytucyjny za nierówne traktowanie na mocy prawa wobec pracowników najemnych wciągniętych na siłę w poczt członków spółdzielni , których dochody i premie ,,, wynikały tylko z pracy najemnej dalej pozwala ZUS owi i Sądom na nadinterpretację wydłużając tym ludziom niesprawiedliwie wiek EMERYTALNY. ( Każą pracownika, nie Spóldzielnie za luki w prawie za to że Spółdzielnie wciągnęły pracodawcę i jego pracowników w poczet członków , przecież to nie pracownik popełnił błąd Jawna niesprawiedliwość . Rodzaj wykonywanej pracy najemnej jest jeden obojętnie pod czyim sztandarem był wykonywany . Praca najemna spawacza nie może być traktowana jako praca rolnika , albo praca dla potrzeb członkowstwa , bo to już nie jest żadna wykładnia ani logistyczna ani prawna , tylko głupoty i niesprawiedliwości społecznej.
 • obywatel 2014-07-11 18:58:00
  prawo jest dobre tylko interpretacja zus nieprawidlowa a wladze spoldzioelcze spia i dlatego tak jest trybunal konstytucyjny mowi czlonek rsp to rolnik dlatego zus powinien przekazac czlonkow rsp do krus rownosc w prawie
 • czlonek rsp 2014-05-08 17:52:26
  przeciez ustawa emerytalna mowi o odrebnych ustawach a rolnik czyli czlonek rsp wczesniejsza emerytura jak rolnik
 • baca56 2013-09-18 09:31:07
  Mojej partnerce brakuje 2 lat pracy - pracowała na etacie (ZUS), od dwóch lat bezrobotna. Pracuje ze mną w gospodarstwie.
  Nie ma możliwości, zeby brakujące dwa lata przepracowała na KRUSie - to się nie składa.

  Sąsiad po wielu latach pracy w PGR-ach od kilkunastu lat prowadzi gospodarstwo, płaci KRUS.
  Ostatnio przeszedł na emeryturę z ZUS - składki za KRUS z kilkunastu lat poszły się ....

  Czy taki system kastowy jest zgodny z konstytucją?
 • czlonek rsp 2013-09-18 08:46:41
  niech politycy tworza prawo zgodne z konstytucja i nie bedzie problemu rolnik to rolnik czlonek rsp wedlug prawa rolnego to rolnik i kropka nauczyciel czy chemi czy polskiego to nauczyciel zatem ten kto sieje ora pole to rolnik kropka i nie ma problemu dla rolnika krus zatem zus powinien przekazac czlonkow rsp kropka
 • spoldzielca 2013-07-02 19:06:01
  reasumujac zus powinien przekazac czlonkow rsp do krus jako rolnikow tylko dlaczego tego nie zrobil w 1990 roku a juz w 2005 po wyroku trybunalu konstytucyjnego jest to niezgodne z konstytucja tylko jaki zad takie prawo kosiniak kamysz minister pracy chce aby placic niezgodnie z prawem ale spoldzielcy rsp powinni wystapic do trybunalu tylko zwiazek spoldzielczy spi tak jak poslowie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!