PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zmiany w „Programie rolnośrodowiskowym” z PROW

Zmiany w „Programie rolnośrodowiskowym” z PROW fot. pixabay

Rozszerzenie katalogu roślin, mniej dotkliwe sankcje za niewywiązanie się z realizacji – to główne propozycje zmian przygotowanych przez resort rolnictwa.Chęć uproszczenia przyświecała Ministerstwu Rolnictwa przy przygotowywaniu projektu nowego rozporządzenia, regulującego szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Projekt rozszerza katalog roślin, w przypadku których możliwa będzie zmiana zobowiązania rolnośrodowiskowego. W ramach niektórych wariantów Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne agrest, borówka wysoka i średnia, jeżyny i porzeczki będą mogły być zastąpione przez uprawy roślin rolniczych, warzywnych i zielarskich. Rolnik nie będzie też wskazywał tych roślin w oświadczeniu o sposobie wykorzystywania działek rolnych we wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej.

Druga zmiana wprowadzana w projekcie polega na przekształceniu niektórych warunków w wymogi, co spowoduje złagodzenie konsekwencji finansowych przy ich niewypełnieniu (dotyczy to np. uprawy roślin spoza wskazanej listy).

Poza tym nie będzie konieczności zaznaczania na materiale graficznym trwałych użytków zielonych, gdyż naniesie je ARiMR.

„Sankcje wsteczne” mają uwzględniać zasięg, dotkliwość i trwałość uchybień. Określono, że ich wysokość jest taka sama jak wysokość zmniejszeń stosowanych w danym roku, w którym stwierdzono uchybienie i uwzględnia zasięg, dotkliwość i trwałość danego uchybienia.

Uwzględniono możliwość otrzymania płatności w ramach Pakietów 1. i 2. do uprawy grochu siewnego z rośliną podporową raz do uprawy babki płesznik, a w ramach wariantów 2.5 i 2.6 Pakietu 2 – do uprawy skorzonery.

Zmiany mają dotyczyć od 2017 r. wszystkich rolników, niezależnie od tego, kiedy podjęli oni zobowiązanie rolnośrodowiskowe.

Rozporządzenie ma wejść w życie od 15 marca 2017 r.

Szacuje się, że zmiany dotyczą ok. 35 tys. rolników.

To już kolejny projekt rozporządzenia, w podobny sposób upraszczający PROW.

Więcej: Zmiany w „Rolnictwie ekologicznym” z PROW

Zmiany w „Działaniu rolno- środowiskowo-klimatycznym” z PROW

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Mistrz 2017-02-14 20:29:21
    Wyspa Zielona powstaje, wiepokomna chwiła :D a tak na poważnie, PO i PSL kłody pod nogi rzucało, teraz też każdą Dobrą Zmianę torpeduje, nie przedstawiając własnych rozwiązań, bo KOD, PO i Nowoczesna potrafi tylko lewą ręką wyciągać z kieszeni Rolnika dotacje:)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!