Ogłoszony w połowie 2016 roku harmonogram naborów z PROW, obejmujący także pierwsze półrocze 2017 roku, został zmieniony.

Więcej o starym harmonogramie: Harmonogram PROW 2014-2020 zmieniony

W 2017 roku najszybciej, bo w marcu, będzie nabór na „Restrukturyzację małych gospodarstw” dla całego kraju, w kwietniu wnioski o premię złożą „Młodzi rolnicy”, wreszcie w czerwcu będzie czas na „Restrukturyzację małych gospodarstw” na obszarach ASF, „Modernizację” (tylko obszary a,b,c – czyli bez obszaru d, tj. maszyn), „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” (ten ostatni nabór będzie też powtórzony w IV kwartale 2017 roku, jeśli będą w tym czasie uznane grupy).

W trzecim kwartale nabory mają objąć: „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” i „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”, odbędzie się też drugi nabór na „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”.

To jeśli chodzi o rozwój gospodarstw.

Przewidziano wzmacnianie przedsiębiorczości: w marcu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” (cały kraj), „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” (zakłady, ewentualny nabór przewidziano też na III kwartał 2017, po zgodzie KE); w czerwcu powtórzone jako „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” (obszary ASF) i  „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” (rolnicy).

Na połowę roku przesunięto plany dotyczące naborów z „Transferu wiedzy i innowacji”.

Szczegóły w załączniku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!