PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Żniwa i straty

Autor: farmer.pl/Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 31-08-2011 11:19

Tagi:

Podczas ostatnich obrad Sejmu posłowie dziękowali rolnikom za żniwa. Nie zabrakło też kolejnego wezwania do zmiany sposobu szacowania strat poniesionych przez rolników w tym roku.Poseł Robert Telus (PiS), który wystąpił w stroju opoczyńskim, powiedział:

- Z tej sejmowej trybuny pragnę podziękować wszystkim rolnikom za trud i wylany pot. Sam jestem jednym z nich i głęboko ubolewam z powodu braku należytego szacunku ze strony rządzących dla rolników, chłopów i mieszkańców polskiej wsi. Wieś nie tylko żywi i broni, ale również podtrzymuje i pielęgnuje jakże wspaniałą naszą polską tradycję i kulturę ludową.

- Myślę, że wszyscy przyłączymy się do tych życzeń skierowanych do gospodarzy i uczestników dożynek ziemi opoczyńskiej – odparł prowadzący obrady marszałek Marek Kuchciński.

Poseł Stanisław Stec, SLD, dodał: - Zdaję sobie sprawę, że tegoroczne plony nie dają rolnikom satysfakcji, gdyż w maju były mrozy, następnie była susza, a w lipcu, gdy trzeba było sprzątać, były nadmierne opady. W związku z tym straty w produkcji rolnej są bardzo wysokie. Nie rozumiem stanowiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wymaga od rolników, aby straty w produkcji liczone były w całym gospodarstwie, to znaczy w produkcji roślinnej i w produkcji zwierzęcej. Tak się składa, że w przypadku produkcji zwierzęcej, zgodnie ze wzorami wniosków o wyliczenie strat, liczy się tylko cenę prognozowaną w 2011 r., a przyjmuje się ilość produkcji z lat poprzednich. Ponieważ liczy się tylko produkcję bez kosztów, to wynik produkcji zwierzęcej pomniejsza straty i rolnik nie uzyskuje wymaganych 30 proc. strat w produkcji   w porównaniu do średniej z trzech lat, przez co po-zbawia się go pomocy finansowej w wysokości 5 tys. na rodzinę oraz pozbawia się go możliwości ubiegania się o kredyt klęskowy na wznowienie produkcji. Mam nadzieję, że ministerstwo rolnictwa zorientuje się, że jest błąd w tym, co zaproponowało, i skoryguje swoje wytyczne, aby umożliwić rolnikom przynajmniej częściową rekompensatę poniesionych w roku 2011 strat w produkcji rolniczej.

Wicemarszałek Marek Kuchciński powiedział w odpowiedzi:

- To rzeczywiście ważna informacja. Myślę, że trzeba by było zainteresować tym ministerstwo rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!