PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zwolnienie z podatku rolnego nie zawsze de minimis

Zwolnienie z podatku rolnego nie zawsze de minimis

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 31-12-2012 12:36

Tagi:

Poszkodowani przez zjawiska atmosferyczne mogą liczyć na ulgi w podatku rolnym. Pomoc ta w zasadzie stosowana jest w ramach pomocy de minimis.



W latach 2011 i 2012 w różnych częściach kraju wystąpiły straty w uprawach rolnych spowodowane nawałnicami, wymarznięciem, suszą i innymi zdarzeniami losowymi, w wyniku czego rolnicy ponieśli ogromne straty.

- Czy zastosowanie ulg w podatku rolnym, w tym zaniechanie poboru tego podatku przez organy samorządu gmin w latach 2011 i 2012, na terenie których wystąpiły szkody w uprawach, z wyżej podanych przyczyn, należy zaliczyć do pomocy publicznej limitowanej 7,5 tys. euro w okresie trzech lat (pomoc de minimis)? – pytał ministra rolnictwa poseł Romuald Ajchler i domagał się konkretnej odpowiedzi: tak lub nie. Życzenie to nie okazało się jednak możliwe do spełnienia.

„(…) od 1 maja 2004 r. wszelka pomoc dla producentów rolnych musi być udzielana zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej – wyjaśnił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. - A zatem pomoc w formie ulgi w podatku rolnym w związku ze szkodami, które poniósł producent rolny w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, o ile nie jest udzielana w ramach programu zgłoszonego Komisji Europejskiej jako zgodny z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/ 2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (Dz. Urz. UE L 358 z 16.12.2006, str. 3), może być udzielana jedynie w formule de minimis zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1535/2007 z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej (Dz. Urz. UE L 337 z 21.12.2007, str. 35)”.

Wiceminister przypomniał też o dwóch programach Rady Ministrów, upoważniających samorządy m.in. do ulgi podatkowej dla poszkodowanych: z 26 lipca 2011 r. i 3 kwietnia 2012 r. – ta pomoc nie jest udzielana w formie de minimis.

Trzeba pamiętać, że łączna kwota pomocy de minimis, przyznana producentowi rolnemu w okresie 3 lat podatkowych (tj. w roku, w którym został złożony wniosek oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych) nie może przekroczyć 7 500 euro.

Ulgi w podatku rolnym są udzielanie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.118.107
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!