Duży wpływ na prawidłowy rozwój roślin ma przebieg pogody w okresie wegetacji, która w głównej mierze determinują wzrost i plonowanie. W zależności od warunków klimatycznych, w jakich znajdują się uprawy obserwuje się porażenie chorobami.

- Plantacje grochu w tym sezonie są zdrowe i nie widać na nich objawów porażenia przez patogeny chorobotwórcze. Również dobrze prezentują się łubiny, choć można spotkać porażenie fuzaryjną zgorzelą to jednak nie jest to porażneie intensywne. Sporadycznie, na pojedynczych strąkach występuje antraknoza łubinu. Na bobiku pojawia się czekoladowa plamistość i rdza, ale nie występuje w dużym nasileniu. Na roślinach widoczne są uszkodzenie spowodowane przez grad oraz silne wiatry, które obserwuje się przede wszystkim na roślinach bobiku – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Czekoladowa plamistość Botrytis fabae w bobiku to choroba, której źródłem są porażone nasiona i resztki roślinne. Czekoladowa plamistość atakuje wszystkie części roślin i rozwija się w temperaturze ok. 22°C, przy nadmiarze wilgoci, gęstej obsadzie roślin, zbyt niskim pH i deficycie fosforu i potasu. Objawami są liczne, czekoladowo-brunatne plamki na liściach z szarozieloną lub czerwoną obwódką, o średnicy ok. 0,1-2 mm. Część łodyg zmienia barwę na brunatną, a łodygi mogą się łamać. Na zaatakowanych strąkach pojawiają się czerwonobrązowe plamy, a takie porażone strąki zazwyczaj opadają. Nasiona porażone przez grzyba mają zaburzoną zdolność kiełkowania.

Rdza, której sprawcą jest grzyb Uromyces pisi początkowo w bobiku występuje w postaci charakterystycznych żółtopomarańczowych plam na spodniej stronie liści w dolnych partiach roślin. Później obserwuje się objawy na pozostałych częściach rośliny, również na strąkach. Przy silnym porażeniu występuje przedwczesne zasychanie i zamieranie roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!