W szczycie zbiorów znajduje się obecnie Francja i jest czołowym producentem pszenicy w Unii Europejskiej. Jak podają analitycy Strategie Grains, dotychczasowe szacunki wskazywały na przyzwoite plony. Wprawdzie na dalekiej północy Francji z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe istniało ryzyko uszkodzenia upraw w trakcie dojrzewania roślin. Również Niemczech zbiory powinny być przyzwoite, przede wszystkim dzięki niedawnym opadom deszczu. Sytuacja ta pozwoliła też zmniejszyć nacisk na uprawy w Anglii - 3. producenta pszenicy, informuje Reuters.

W wielu regionach rośliny osiągnęły dojrzałość fizjologiczną i poziom produkcji pszenicy jest satysfakcjonujący. Analitycy SG stwierdzają, że w tym sezonie o wiele bardziej niż pszenica ozima narażone na niekorzystne warunki pogodowe, głównie dokuczający deficyt wody, były rośliny jare, a obecne obawy rynku koncentrują się na uprawie kukurydzy.

Strategie Grains, w ubiegłym tygodniu obniżyła prognozy produkcji pszenicy w UE, drugi miesiąc z rzędu, o 700 tys. ton do 140,9 mln. ton. Zbliżyła się tym samym do oficjalnej prognozy UE na ten sezon 140 mln ton. Oznacza to spadek wobec rekordowego sezonu ubiegłorocznego, który był z wynikiem 149 mln ton, ale i tak prognozowana produkcja pszenicy nadal będzie jedną z największych w historii UE.

ODA, doradztwo analityczne we Francji, które z dystansem szacowało produkcję, w ubiegłym tygodniu zwiększyło swoje prognozy o 300 tys. ton do 36,7 mln oceniając stan upraw na rokujące przyzwoitą produkcję. Wskazania dla jakości także są dobre. Zawartość białka w ziarnie oceniana jest na poziomie 10,5 i 11,2 proc.

Z ostatnich opadów deszczu, które pomogły uprawom cieszyli się też plantatorzy w niektórych rejonach Anglii. W tym kraju szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów pszenicy wahają się od ok.15 do 15,5 mln ton, oznacza to spadek wobec ubiegłego sezonu 16,6 mln ton, prognozowana produkcja jest wciąż powyżej średniej pięcioletniej (14,4 mln ton). W Anglii pierwsze pszenice zazwyczaj zbierane są przed końcem lipca, a większość ziarna gromadzona jest w sierpniu i pierwszej połowie września.

Podobał się artykuł? Podziel się!