Rozpoczął się sezon zakupu materiału siewnego rzepaku pod zbiory 2016 r. Na razie zamówienia składają rolnicy, którzy uprawiają ten gatunek na dużym areale. Szukają oni konkretnej odmiany. Wysiewają zwykle w gospodarstwie kilka z nich, ale wcześniej testują je na mniejszej powierzchni w warunkach swojego gospodarstwa. Jak informują nas firmy dystrybuujące nasiona, przeważnie wybierają oni odmiany mieszańcowe, rzadziej populacyjne.

Generalnie odmiany mieszańcowe są droższe od tych populacyjnych i to nawet dwukrotnie. Dodatkowo odmiany tolerancyjne na kiłę kapusty są najdroższe, bo kosztują zwykle powyżej 1000 zł za jednostkę siewną.

Jak informują nas przedstawiciele firm sprzedających materiał siewny różnice w cenie zależą od firmy hodowlanej, a także parametrów danej odmiany. Jej cena wzrasta, kiedy jest ona wpisana na Listę Odmian Zalecanych, ma dobre wyniki w doświadczeniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego czy zaprawiona konkretna (czytaj droższą zaprawą). Niestety w wypadku tego ostatniego punktu mimo iż nasiona zaprawiane są tylko zaprawami przeciw chorobom a nie owadom (zakaz stosowania zapraw z grupy neonikotynoidów, który obowiązuje już drugi rok) to i tak ceny są zbliżone do tych sprzed dwóch lat, ale i roku. Ewentualnie w wypadku niektórych pozycji można zaobserwować zwyżki sięgające 10-15 zł.

W jednej z firm działającej na Opolszczyźnie odmiany populacyjne kosztują ok. 500 zł za jednostkę siewną na 3 ha (opakowanie zawierające 2 mln żywych nasion). Z kolei odmiany mieszańcowe, co oczywiste są droższe i kosztują od 900 do 990 zł za jednostkę siewną również na 3 ha (opakowanie zawierające 1,5 mln żywych nasion).

Z kolei w kolejnej, działającej tym razem w regionie Polski północno-wschodniej firmie, odmiany rzepaku populacyjnego kosztują średnio 400 zł za jednostkę siewną na 3 ha (opakowanie zawierające 2 mln żywych nasion), a mieszańcowe od 600 do zwykle 1000 zł na 3 ha (opakowanie zawierające 1,5 mln żywych nasion). Droższe, co naturalne, są odmiany tolerancyjne na kiłę kapusty. Ich cena kształtuje się od 900 zł w górę za jednostkę siewną. Jak informuje nas przedstawicielka firmy odmiany z tą cechą stanowią w ogólnej sprzedaży rzepaku aż 20-30 proc. Szczególnie pytają o nie rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie problem z kiłą jest niestety dość duży.

Na Kujawach cena detaliczna netto odmian populacyjnych kształtuje się na poziomie 360 zł za jednostkę siewną na 3 ha (opakowanie zawierające 2 mln żywych nasion), z kolei mieszańcowa ok. 850 zł na 3 ha (opakowanie zawierające 1,5 mln żywych nasion). Odmiany z cechą tolerancji na kiłę kosztują ok. 1000 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!