Sekretarz generalny Copa-Cogeca przestrzegł, że rosyjskie embargo uderzyło w producentów owoców i warzyw oraz w ich spółdzielnie. Letni sezon na owoce właśnie się zaczął i ta zapowiedź prezydenta Putina spowoduje znaczącą obniżkę cen wypłacanych producentom, chyba, że zostaną podjęte odpowiednie działania. Należy uniknąć powtórzenia się sytuacji z zeszłego roku, kiedy to ceny uzyskiwane przez producentów były poniżej kosztów produkcji przez większość czasu.

Ceny brzoskwiń i nektaryn w niektórych regionach spadły już o 0,20 euro/kg w ostatnich tygodniach - Unia musi podjąć działania, aby zapobiec nasileniu się problemu. Owoce letnie łatwo się psują, więc trudno znaleźć alternatywne rynki zbytu. Obecne środki interwencyjne, które mają wygasnąć za parę dni i które umożliwiają wycofanie produktów z rynku i rozdanie ich za darmo np. organizacjom charytatywnym lub w celach niespożywczych czy w ramach zielonych zbiorów, muszą zostać przedłużone. W przeciwnym razie, spadek cen będzie skutkował załamaniem się rynku.

Art. 219 rozporządzenia UE 1308/2013 stwarza możliwość wprowadzenia środków nadzwyczajnych w sytuacji zagrożenia dla rynku, które teraz istnieje, w celu zapobiegania kryzysom. Wykaz produktów objętych tymi środkami wymaga rozszerzenia. Należy również zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów, takim jak spółdzielnie, na szybką reakcję. Producenci bardzo niepokoją się sytuacją, która wynika z konfliktu politycznego i której padli ofiarą. To nie oni powinni ponosić koszty tego sporu. Należy podjąć pilne działania w celu stabilizacji rynku i zapobiegania zawirowaniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!