Nowością tegorocznej edycji była możliwość podziwiania na poletkach demonstracyjnych imponującej kolekcji wszystkich odmian wyhodowanych dotąd w Hodowli Roślin Strzelce. Inicjatywa ta miała na celu zaprezentowanie wpływu hodowli roślin (a w szczególności zespołu hodowców HR Strzelce) na postęp biologiczny w rolnictwie.

Na poletkach zasiano zarówno bardzo stare odmiany pochodzące z lat 50-tych, jak i takie sprzed 20-30 lat, wykreślone już z Krajowego Rejestru. Obok zasłużonych „starych” odmian pojawiły się także najnowsze osiągnięcia spółki. Można zatem było jak na dłoni wyłonić różnice w postaci pokroju, wysokości czy wyrównania roślin.

Niestety rośliny na poletkach demonstracyjnych rosły w znacznym deficycie wody. W Strzelcach na przestrzeni maja spadło zaledwie 17 mm opadów, a dotychczas w czerwcu zaledwie 5 mm. To zdecydowanie za mało, by rośliny mogły prawidłowo się rozwijać. Najsłabiej wypadły zboża jare, które wyjątkowo były niskie. Stres suszy dał się we znaki także prezentowanym w Strzelcach uprawom grochu oraz bobiku. Groch był niski, ze zdecydowanie mniejszą niż rok temu liczbą zawiązanych strąków.

Na polach demonstracyjnych można było ponadto podziwiać wyhodowane w spółce odmiany rzepaku ozimego i jarego, pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, owsa, jęczmienia jarego, lnu oleistego, soi oraz maku.

Technologia ochrony roślin oparta była o portfolio produktowe firmy BASF (od zaprawiania, po ochronę herbicydową, fungicydową, insektycydową czy regulatory wzrostu). Z kolei nawożenie dolistne zarówno jesienne, jak i wiosenne przeprowadzono przede wszystkim produktami firmy ADOB.

Podczas Strzeleckich Dni Pola organizatorzy imprezy po raz pierwszy pochwalili się mediom najnowszymi inwestycjami spółki czyli modernizacją szklarni i nowoczesną pracownią kultur in-vitro, w których prowadzone są prace nad przyspieszeniem uzyskiwania oczekiwanych efektów hodowlanych.

Pobyt w Strzelcach uwieczniła konferencja prasowa podczas której dr Przemysław Matysik wygłosił wykład na temat postępu hodowlanego roślin, natomiast Marek Luty (dział marketingu) przedstawił w krótkim zarysie najnowsze osiągnięcia hodowlane spółki.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć pochodzących z tego wydarzenia. Wkrótce także przybliżymy Państwu opisy najnowszych odmian pochodzących z HR Strzelce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!