Sukcesywnie przekazujemy Państwu doniesienia o pojawieniu się szkodników w rzepaku ozimym. Pojawiły się już informacje na temat pchełek, śmietki kapuścianej czy tantnisia krzyżowiaczka.

Od kilku rolników z woj. kujawsko-pomorskiego dostaliśmy informację o lokalnym występowaniu gnatarza rzepakowca. Na początku producenci ci rejestrowali masowe naloty błonkówek, aktualnie pojawiły się już pierwsze młode larwy. Wygryzają one w liściach okrągłe otwory. Żerowanie bardzo przypomina uszkodzenia spowodowane przez pchełki. Jednak z czasem powstają coraz większe dziury prowadząc nawet do szkieletowania liści. Przy masowym pojawieniu się szkodnik ten powoduje gołożery roślin.

Po stwierdzeniu na plantacji młodych larw, w przypadku masowego wystąpienia (progiem ekonomicznej szkodliwości jest występowanie 1 larwy na 1 roślinie) należy zastosować insektycyd. Zarejestrowane na gnatarza w rzepaku są 2 pyretroidy oparte na deltametrynie: Decis Mega 50 EW (dawka 0,15 l/ha) oraz Delta 50 EW (dawka 0,15 l/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!