W tej chwili dla młodych roślinek zagrożeniem są jeszcze ptaki, plantacje trzeba obserwować pod kątem rolnic, które występują zwłaszcza na stanowiskach z monokulturą i gdzie stosowane są uproszczenia w uprawie. Rolnice podgryzają młode roślinki zjadając korzeń i całe siewki, a starsze roślinki będą się łamać i przewracać. Z uwagi, że na zbożach pojawiła się już mszyca także trzeba liczyć się z tym, że szkodnik ten wystąpi w uprawach kukurydzy.

Ciepła aura jest sprzymierzeńcem kukurydzy i dzięki temu prawdopodobnie ominie ją atak ploniarki zbożówki, która przypomnijmy najlepiej rozwija się w chłodne dni i przy pochmurnej pogodzie.

Na plantacjach, gdzie występują zachwaszczenie trzeba będzie wykonać oprysk przeciwko chwastom, jednak w tej chwili jest dość sucho zwłaszcza na zachodzie kraju. Niedobory wody są najbardziej uciążliwe na słabszych glebach i na plantacjach przesianych, na których wcześniej uprawiane były w tym sezonie oziminy. Zwalczanie chwastów w momencie, gdy jest bardzo sucho nie jest wskazane i trzeba poczekać na deszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!