Niedobór boru u buraka cukrowego objawia się najczęściej w postaci zgorzeli liści sercowych, która powoduje znaczne straty. Aplikację nawozami dolistnymi rozpocząć można od fazy 2-4 par liści (najczęściej od fazy 4-6 liści) i kontynuuje w kilku jeszcze terminach zazwyczaj co 10-14 dni, do momentu zwarcia międzyrzędzi.

Ilość powtórzeń zależy od zasobności gleby, warunków meteorologicznych i oczekiwanego plonu. Zazwyczaj wykonuje się 2-3 dolistne opryski. Na rynku dostępna jest cała gama nawozów do stosowania dolistnego.

W celu wzbogacenia przygotowanego roztworu w wielu przypadkach można dodać roztwór 5 proc. siedmiowodnego siarczanu magnezu oraz co najwyżej 6 proc. roztwór mocznika.

Bor można także podać roślinie za pomocą kompleksowych nawozów dolistnych dedykowanych uprawie buraków, które oprócz boru zawierają odpowiednie ilości podstawowych makro- i pozostałych mikroskładników.

Przykładowe preparaty z borem: Adob Bor, Actibor 150, Bormax, Agravita Bor 21, Arysta Bor, Basfoliar Boron SP, Ekolist Mono Bor, Maxibor 21, Sonata Bor i wiele innych.

Podobał się artykuł? Podziel się!