Siła El Nino powoduje, że prognozy opadów i anomalie temperaturowe związane ze zjawiskiem są wysoce prawdopodobne. W zależności od regionu, pory roku, czasu i siły anomalii notuje się zmiany w warunkach uprawy, dlatego takie zjawiska mogą mieć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki dla rolnictwa.

Obecnie występują dość suche warunki klimatyczne w Tajlandii, Wietnamie, na Filipinach i Indonezji, a prognozy wskazują, że bardziej suche od przeciętnych będą trwać nadal. Spodziewane jest również utrzymanie się suchych warunków w całej Ameryce Środkowej oraz w północnych obszarach Ameryki Południowej.

Także obecnie suchy sezon wegetacyjny w Afryce Południowej oraz w Australii jest związany z El Nino. We wschodniej części Australii anomalia przynosi tylko niewielkie opady podczas trwającej tam właśnie wiosny, a do końca roku, w tej części kontynentu, przewiduje się opady poniżej średniej. Jak oceniają tamtejsze służby meteorologiczne, susza i upały odnotowywane we wschodniej części Australii mogą jeszcze potrwać przez najbliższe miesiące, co prawdopodobnie przełoży się na wyniki produkcji zbóż. Niekorzystne warunki pogodowe dotykają upraw w krytycznej fazie wzrostu i rozwoju roślin, co przy ich długotrwałym występowaniu (niedoborze wody) będzie skutkowało gorszym plonowaniem. Niedostateczne opady mogą również wystąpić na południu i południowym wschodzie kontynentu australijskiego.

Lepsze od przeciętnych warunków wegetacji prognozowane są na okres letni w południowej Brazylii i północno-wschodniej Argentynie, a po okresie zimowych opadów także w krajach Azji południowo-środkowej: Afganistanie ,Uzbekistanie, Tadżykistanie i Iranie. Prognozowane opady śniegu zapewnią dostateczny zapas wody w glebie po zimie i poprawią nawodnienie upraw.

W Ameryce Północnej, podczas zbliżającej się zimy, oczekuje się wyższych od średniej w tym okresie temperatur, dotyczyć to ma całej Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych. Prognozowane są także bardziej wilgotne od przeciętnych warunki związane z opadami w całej południowej części USA, na co wskazuje ostatni raport Agricultural Market Information System.

Rozpatrując El Nino według historycznych wzorców anomalii, można spodziewać się szybkiego przejścia w La Nina, zjawiska związanego z ochłodzeniem powierzchni wód w równikowej strefie Oceanu Spokojnego, które może przynieść równie silne zmiany temperatur i opadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!