Według najnowszej prognozy FAO lepsze perspektywy dla zbóż gruboziarnistych zostały skompensowane obniżeniem prognozy ryżu. Niewielka korekta w górę produkcji zbóż gruboziarnistych o 1 proc. (5 mln ton) opiera się głównie na przewidywanym wzroście produkcji kukurydzy do 1 007.000.000 ton, co odzwierciedla większą niż wcześniej przewidywano produkcję w Europie i Ameryce Południowej, ze względu na lepsze warunki pogodowe.

Prognoza globalnej produkcji pszenicy 2015/2016 pozostaje bez zmian od czerwca i jest oceniana na poziomie 723 mln ton i jest ok. 1 proc.(8 mln ton) niższa niż rekord z 2014 r. Spadek w odniesieniu do roku ubiegłego jest wynikiem niższych oczekiwanych rezultatów z UE i Federacji Rosyjskiej, gdzie przewiduje się powrotu wielkości produkcji do średnich poziomów, po wyjątkowo wysokich plonach osiągniętych w ubiegłym roku.

Perspektywa ryżu uległa dalszemu pogorszeniu w ciągu ostatniego miesiąca. W rezultacie produkcja globalna jest teraz szacowana na 499 mln ton, co stanowi zaledwie 1 proc. powyżej wyniku z roku ubiegłego (495 mln ton).

Podobał się artykuł? Podziel się!