FAO opublikowało w dniu dzisiejszym najnowszy raport, w którym obecnie przewiduje światową produkcję zbóż w 2015 roku na 2 534 mln i jest to o 6 mln ton mniej niż zakładano jeszcze we wrześniu i 24 mln ton (0,9 proc.) poniżej rekordu z roku ubiegłego.


W sumie prognoza dla światowej produkcji ziarna grubego w tym sezonie została obniżona o ok. 5 mln ton w ostatnich tygodniach z uwagi na niższą tegoroczną produkcję w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Najnowsza prognoza tegorocznej światowej produkcji zbóż gruboziarnistych przewiduje 1 306 mln ton ziarna, co stanowi spadek o 1,8 proc. poniżej rekordu z roku 2014.

Światowa produkcja pszenicy jest prognozowana obecnie na około 735 mln ton i jest to o 6,4 mln ton wyższa od poprzedniej prognozy z września br. i nieznacznie (o 0,3 proc.) powyżej zeszłorocznego rekordu. Korekta prognoz w górę jest wynikiem głównie wyższej produkcji pszenicy w Chinach i UE.

Natomiast prognoza produkcji ryżu została skorygowana w dół o blisko 8 mln ton do 493 mln ton. Globalna produkcja ryżu będzie o 1,9 mln ton, czyli o 0,4 proc,. niższa w porównaniu do sezonu wcześniejszego.

Podobał się artykuł? Podziel się!