Prof. dr hab. Tomasz P. Kurowski z Katedry Fitopatologii i Entomologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie prowadził badania nad efektywnością różnych fungicydów stosowanych jesienią w rzepaku ozimym w celu zwalczania chorób grzybowych.  Jego uwagę przykuła pozytywna reakcja roślin porażonych przez P. brassicae (sprawcy kiły) po zastosowaniu tiofanatu metylu w formie środka Topsin M 500 SC.

Preparat ten jesienią stosowany może być do zwalczania czerni krzyżowych, suchej zgnilizny kapustnych i szarej pleśni. W trakcie badań okazało się, że ubocznym aczkolwiek pozytywnym efektem działania tej substancji, jest ograniczanie populacji sprawcy kiły kapusty. Topsin M 500 SC był stosowany zarówno w badaniach wazonowych, jak i polowych.

Skuteczność ograniczania sprawcy kiły kapusty w badaniach wazonowych wynosiła 49–62 proc po zastosowaniu w fazie BBCH 12 oraz 38–44 proc. po aplikacji w fazie BBCH 14–16, natomiast w badaniach poletkowych 30–38 proc. po zastosowaniu w fazie BBCH 12 i 47–50 proc. po zastosowaniu w fazie BBCH 14–16. Zdaniem prof. Kurowskiego taka reakcja, eliminująca pierwotniaka, rokuje nadzieje redukcji zagrożenia na danym polu na przyszłość.

Jak podaje Sumi Agro Poland (producent preparatu Topsin M 500 SC), prezentowane wstępne wyniki doświadczeń są na tyle obiecujące, że została podjęta decyzja odnośnie kontynuowania badań i rozpoczęcia procesu rozszerzenia zakresu rejestracji środka Topsin M 500 SC tak szybko, jak to tylko możliwe o możliwość stosowania go przeciwko sprawcy kily kapusty.

Podobał się artykuł? Podziel się!