Według doniesień literaturowych zapotrzebowanie grochu na wodę w kwietniu wynosi 40mm (w temp. 8 st. C), w maju 65 mm (w temp. 13 st. C), w czerwcu 70 mm (w temp. 16 st. C) i w lipcu 45 mm (w temp. 18 st. C). Przy wyższych temperaturach zapotrzebowanie to jest oczywiście większe.

Największe zapotrzebowanie na wodę występuję w okresie od 20 dni przed kwitnieniem do 10 dni po kwitnieniu i wynosi łącznie ok. 120-140 mm.
Niestety tylko w niewielu regionach kraju spadło tyle opadów by zapewnić roślinom strączkowym optymalną do wzrostu i rozwoju ilość dostępnej wody.

Obecnie groch dosycha. W rejonach posusznych jest bardzo niski. Na skutek znacznego deficytu wody, redukował zawiązki kwiatów, w efekcie kwitł słabo i ostatecznie związało się mało strąków, które dodatkowo posiadają małą ilość nasion. Oznacza to, że o przyzwoitych plonach grochu na suche nasiona rolnicy raczej mogą pomarzyć.

Najgorzej jest na lżejszych stanowiskach, późno sianych oraz słabo chronionych. W tym roku plantatorzy grochu mieli problem z efektywnym jego odchwaszczaniem, na niektórych plantacjach bez ochrony insektycydowej szkody wyrządzały mszyce, które uszkadzały młode zawiązki strąków, powodując dodatkową ich redukcje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!