Zbiór kombajnem rozpoczynamy, gdy przy najmniej 80-90 proc. nasion jest twardych. Przy nierównomiernym dojrzewaniu lub dużym zachwaszczeniu plantacji ułatwieniem jest wykonanie desykacji. Tuż po rozpoczęciu zbioru należy sprawdzić jakość zbieranych nasion pod względem uszkodzeń, zanieczyszczeń, strat by ewentualnie zmienić i dostosować lepiej parametry koszenia.

Maksymalna wilgotność przechowywanych nasion grochu nie powinna przekraczać 14-15 proc. Tam gdzie opadów było mało groch dojrzewał szybko i równomiernie, rośliny z powodu deficytu wody były stosunkowo niskie i dzięki temu dość odporne na wyleganie.

Jeśli chodzi o plony, rolnicy z woj. łódzkiego oraz kujawsko – pomorskiego nie są z nich zadowoleni. Na skutek suszy, która uderzyła w groch w najbardziej krytycznym dla jego rozwoju momencie (okolice kwitnienia) groch plonował słabo. Kilku zapytanych o plony rolników mówiło o  wydajności na poziomie ok. 1,5 t/ha (groch wysiany w pierwszej dekadzie marca). Później siane grochy plonowały jeszcze słabiej, na poziomie 1 t/ha.  Z rejonów o większej ilości opadów (południe kraju) plony powinny być lepsze (pow. 2t/ha), tam jednak groch na wielu plantacjach jeszcze nie jest w pełni gotowy do zbioru. 

Podobał się artykuł? Podziel się!