Jakie skutki może przynieść gradobicie? Wszystko zależy od intensywności i czasu trwania opadu, wielkości gradzin, ich kształtu, czy towarzyszącemu temu zjawisku wiatru. Bardzo dużo zależy także od fazy rozwojowej rośliny.

Każdy nawet najmniejszy grad powoduje tzw. ocętkowanie. Gradzina kaleczy roślinę powodując w miejscu uderzenia charakterystyczne uszkodzenia. W zależności od wielkości gradzin, powstałe cętki mogą być płytkie lub głębokie. Najbardziej widoczne są na łodygach roślin zielonych. Łatwo dostrzegalne są w postaci białych plamek na łuszczynach rzepaku, zwłaszcza gdy grad przeszedł w fazie zielonej łuszczyny. Gdy cętki nie są głębokie nie mają dużego wpływu na plon. Wyjątek stanowią uprawy, których owoce lub inne organy są plonem roślin (warzywa owoce) i w wyniku ocętkowania tracą swoją wartość handlową.

Gradzina może także ściąć, przedziurawić, poszarpać lub całkowicie zniszczyć liść rośliny (dotyczy to głównie teraz między innymi buraków oraz kukurydzy) Ma to wpływ na plon gdy uszkodzenia są rozległe i mocno zostanie ograniczony aparat asymilacyjny rośliny. W przypadku poszarpań i podziurawień wpływ na plon jest wówczas gdy zostanie uszkodzony główny nerw liścia. To powoduję bowiem późniejsze zamieranie i zasychanie tego organu.

Intensywny grad połączony z silnym wiatrem może powodować trwałe zgięcie źdźbła/łodygi i lub ich całkowicie oderwanie od rośliny. Ścięcia łuszczyn, kłosów wyraźnie wpływają na plon. Natomiast złomy w zależności jak bardzo uszkodzenia są rozległe i czy mają wpływ na trudności podczas zbioru.

W dojrzałości pełnej zbóż może spowodować wybicie ziarna z kłosa. Bardzo wrażliwy na grad jest obecnie rzepak. Gradobicie w tej fazie może spowodować całkowite wymłócenie nasion.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!