PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Herbicydy, które KE chce wykreślić z ochrony rzepaku

Herbicydy, które KE chce wykreślić z ochrony rzepaku Komisja Europejska planuje wycofanie subtancji czynnych herbicydów. Fot. Katarzyna Szulc

Komisja Europejska przewiduje cięcia we wszystkich środkach ochrony roślin, a zatem nie ominą one herbicydów wykorzystywanych w rzepaku.Zmiany, które nas czekają w dostępności do środków ochrony roślin nie wróżą najlepiej dla opłacalności upraw. Nijak mają się także do integrowanej ochrony roślin, ale Unii przyświeca cel szeroko pojętej ochrony środowiska, w tym także zdrowia człowieka. Komisja Europejska przewiduje cięcia we wszystkich środkach ochrony roślin, a zatem nie ominą one herbicydów.

Z ochrony rzepaku wycofane ma zostać 5 substancji czynnych, tym samym zniknie możliwość legalnego stosowania 83 preparatów dotychczas dopuszczonych do ochrony przed chwastami.

Pod przysłowiowy nóż ma pójść substancja czynna glifosat z grupy chemicznej aminofosfonianów i wycofanie tej substancji umniejszy listę zaleceń o 49 herbicydów. Czy tak się stanie – nie jest pewne, bowiem jak wiemy Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), w listopadzie ubiegłego roku, wydał opinię, że jest mało prawdopodobne by glifosat powodował raka - a głównie na tej podstawie substancja ta ma zostać wycofana.

Kolejną wycofaną substancją czynną ma być dimetenamid-P z grupy chemicznej acetamidów i tym samym zlecenie dla rzepaku zmniejszą się o 3 herbicydy. Podobny los czeka fluazfop-P butylu (grupa chemiczna arylofenoksykwasy) znajdujący się w 1 preparacie odchwaszczającym rzepaku.

Nieciekawa, z punktu rolniczego, będzie eliminacja chlopyralidu i pikloramu będących pochodnymi kwasu pirydynokarboksylowego. W przypadku substancji czynnej chlopyralid lista zalecanych preparatów w ochronie rzepaku umniejszy się o 20 herbicydów, a skreślenie pikloramu to kolejny ubytek 10 preparatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • adam 2016-02-11 09:57:57
  Dobrze że jeszcze Hakator pozostanie
 • wład 2016-02-10 20:45:00
  Może będzie musiał ponownie pojawić się BABOTOX ? Tylko jak to robić przy większych,
  czy nawet średnich areałach ? Trzeba pytać KE.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!