W Polsce rukola i roszponka są bardzo chętnie spożywane, a mimo tego uprawa tych warzyw liściowych jest niszowa. Ze względu na dostępność nasion w handlu bardzo chętnie wysiewane są przez działkowiczów i ogrodników amatorów. W krajach Europy Zachodniej produkcja tych warzyw liściowych jest bardziej rozpowszechniona, dlatego najczęściej sprowadzane są z Hiszpanii, Portugalii, Francji czy Włoch.

W sprzedaży możemy spotkać oba gatunki, których liście są oferowane w plastikowych pojemnikach lub jako składniki mieszanek sałatkowych razem z innymi warzywami liściowymi (endywia, sałata, cykoria). Cała kompozycja łączy w sobie różne smaki tych warzyw.

Roszponka warzywna (Valerianella locusta) tworzy rozetę składającą się z owalnych listków, które posiadają bardzo przyjemny orzechowy smak. Roślina jest odporna na niskie temperatury i z powodzeniem można ją uprawiać przez cały sezon szczególnie, kiedy jest deficyt na warzywa liściowe.

Rukola syn. rokietta siewna (Eruca vesicaria subsp. sativa) ceniona jest głównie ze względu na smaczne liście. W krajach śródziemnomorskich nasiona służą jako przyprawa lub tłoczony jest z nich olej. Liście rukoli są podłużne i lekko ząbkowane, trochę przypominają liście mniszka lekarskiego. Posiadają lekko pikantno-orzechowy smak. Jest łatwa w uprawie i nawet wykazuje odporność na niskie temperatury, dlatego może być siana na zbiór późnojesienny.

Warzywa liściowe są dietetyczne i posiadają duże wartość odżywcze. Zawierają znaczne ilości witaminy A, B i C oraz składniki mineralne w tym wapń, potas, żelazo, cynk. Są również bogatym źródłem błonnika oraz kwasów organicznych (kwas erukowy). Liście najlepiej jest spożywać na surowo jako dodatek do sałatek, kanapek, twarogów, tortilli, pesto, sosów, serów, pizzy, owoców ale również dodawać je do dań mięsnych (ryb, drób, owoce morza). Zawarte w warzywach karotenoidy ułatwiają trawienie mało przyswajalnych tłuszczy.

Rukola i roszponka wymagają gleby przepuszczalnej i zasobnej w wodę (posiadają płytki system korzeniowy). Ważne jest nawadnianie roślin, ponieważ niedostatek wody powoduje gorzknienie liści. Najlepszym stanowiskiem pod ich uprawę jest półcieniste miejsce. Liście posiadają wówczas intensywny zielony kolor i długo zachowują walory smakowe.

Nasiona można wysiewać od kwietnia do września. Warzywa te posiadają krótki okres wegetacyjny, a wartość użytkową uzyskują w ciągu 60 dni od wysiania. Rukolę i roszponkę wysiewamy w rzędach lub rzutowo, współrzędnie (warunki amatorskie). Nawozy mineralne NPK dostarczamy przedsiewnie w dawce od 2-3 kg/ 100m2.

Zbiory przeprowadzamy wielokrotnie lub jednorazowo. Najbardziej wartościowe są młode liście zbierane przed wytworzeniem pędów kwiatostanowych. Starsze liście są gorzkie i mniej smaczne. W przypadku uprawy zimowej w celu ułatwienia zbiorów, warto rośliny przykryć agrowłókniną lub słomą. Z jednego ara można uzyskać od 50 do 60 kg liści.

Podobał się artykuł? Podziel się!